بیماری های دام

بیماری هپاتیت نکروزان در گوسفند

گوسفندان مبتلا معمولا در طی شب تلف می شوند و بدون هیچ گونه نشانه قبلی مرده یافت میشوند.

اگر علائم مشاهده شوند حیوان از بقیه گله جداشده و عقب می ماند و اگر رانده شود به راحتی می افتد. تب شدید ۴۰ تا۴۲ درجه وجود دارد که به زیردمای نرمال و دمای پیش از مرگ می رسد. در بعضی موارد افزایش تحریک پذیری وجود دارد تنفس سریع و سطحی می شود حیوان درحالت زمین گیر جناغی قرار گرفته و در عرض چند دقیقه در حالی که به همان حال باقی مانده تلف می شود. به ندرت از ابتدا تا انتهای بیماری و فرارسیدن مرگ حیوان بیش از چندساعت طول می کشد و مرگ معمولا خیلی آرام و بدون تقلای حیوان رخ میدهد.

ممکن است کف خون آلود از حفرات بینی حیوان خارج شود لاشه سریعا فاسد می شود عروق زیر جلدی به شدت پرخون شده و درجات متغیری ازادم زیر جلدی نیز دیده می شود.

ظاهر سیاه رنگ داخل پوست به خصوص بعد از خشک شدن باعث اطلاق این بیماری به نام سیاه مرض بوده است-آکسودای ژلاتینی ممکن است در فاسیای عضلات شکمی وجود داشته باشد.

همیشه مایعات سروزی خون آلود در مقادیر زیاد و غیرطبیعی در حفرات جنب پریتوئن وپریکارد وجود دارد خون ریزی های زیادی هم در زیرآندوکارد وزیر اپی کارد وجود دارد.

کبد متورم شده و به رنگ قهوه ای خاکستری در می آید و مناطق نکروزه درآن مشخص است .

مناطق نکروزه بصورت مناطق زرد رنگی به قطر ۱تا۲ سانتی متر که یک حلقه هیپرمیک به رنگ قرمز روشن دور آنها را فرا گرفته است اکثرا زیر کپسول لوب دیافراگماتیک دیده می شوند ولی ممکن است در مناطق عمقی ترکبد هم دیده شوند.

در هیستوپاتولوژی ضایعات کبدی در قسمت مرکزی التهاب ائوزینوفیلی وجود دارند که با نکروز انعقادی از اطراف احاطه شده و در لایه خارجی هجوم نتروفین ها وجود خواهد داشت. باسیل های گرم مثبت به راحتی درضایعه می توانند دیده شوند برای تشخیص کشت کلستریدیوم نوای از ضایعات کبدی ونشان دادن توکسین ایجاد کننده بیماری درمایع پریتوئن نیاز می باشد البته این کار بایستی   در۲۴ ساعت اول پس از مرگ صورت گیرد تا با تغییرات پس از مرگ اشتباه گرفته نشود.

میزان وقوع سالیانه در گوسفند۵ %درگله های درگیرمیباشنداین میزان حتی به۱۰تا۳۰درصدهم میرسد. بیماری در گاو و گوسفندهمیشه کشنده میباشد. از نامهای دیگر هپاتیت نکروزان: بیماری سیاه مرض و بیماری کبدسیاه میباشد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11494
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.