تغذیه گوساله

بیماری ماهیچه سفید در گوساله

           بیماری ماهیچه سفید در گوساله به نام های، بیماری خشکی گوساله( stiff calf disease)  و تحلیل ماهیچه ای( muscular dystrophy) نیز خوانده می شود. علل آن ممکن است پیچیده باشد. شرایط لازم برای ایجاد این بیماری کمبود سلنیم(se) در سنین ۲تا ۷ هفتگی در گوساله های کم تحرک، و تغذیه نامناسب و تنش ناشی از بیماری های دیگر است. شیوع این بیماری در ایالات شمالی آمریکا بیشتر است؛ همچنین در ماه های آوریل و مارس بیشتر از سایر ماه های سال شیوع پیدا می کند. گوساله هایی که به این بیماری مبتلا می شوند. مخصوصأ آنهایی که در جایگاه بسته برای مدت نگهداری می شوند و به طور ناگهانی وارد چراگاه می گردند، حالت انعطاف ناپذیری و سستی پیدا می کنند. تحرک در چراگاه باعث تشدید این حالات می شود. پس از آن فلج همراه با تنگی نفس و عدم قدرت شیر خوردن عارض می شود.
در کالبدگشایی، ماهیچه های اسکلتی، قلب و دیافراگم به رنگ سفید دیده می شود.
برای پیشگیری از ابتلا گوساله ها به این بیماری، در نقاطی که خاک کمبود سلنیم دارد، می توان غذاهایی با محتوی سلنیم زیاد را با جیره شروع کننده گوساله ها مخلوط نمود. همچنین تغذیه تلیسه ها با مکمل های سلنیم دار قبل از بردن آنها به چراگاه نیز در پیشگیری از این بیماری مؤثر است. معالجه دام های مبتلا به این بیماری مشکل است. تزریق داروهای سلنیم دار به دام های مبتلا گاهی موفقیت آمیز است.
اگر گوشهای گوساله دائمأ در حال تحریک باشند، علت را ممکن است در کمبود منیزیم جستجو نمود. در کمبود منیزیم، گرفتگی ماهیچه ها و اغماء و در گوساله های بزرگتر مرگ صورت می گیرد. این کمبود در گوساله های ۲تا ۴ ماهه که فقط با شیر تغذیه می شوند و نیز گوساله هایی با اسهال مزمن معمول تر است. علایم در مرحله پیشرفته این بیماری شبیه بیماری های دیگر، از جمله آنتروتوکسمی و مسمومیت های مختلف است،  بنابراین، تشخیص دامپزشک اهمیت زیادی دارد. با فراهم آوردن علوفه خشک خوب برای گوساله ها از این بیماری جلوگیری کنید. در صورت نیاز، گوساله ها را باید در ۱۰ روز اول زندگی با مکمل های منیزیم دار تغذیه نمود.
گاهگاهی، مفصل بالای سم یا بخولق ( fetlock joint) در گوساله ها به طرف زیر و داخل منحرف می شوند. این اشکال ممکن است در طول چند روز یا چند هفته خود به خود برطرف شود. در غیر این صورت دامپزشک شما باید آن را به مدت یک هفته یا بیشتر گچ بگیرد. گاهی اوقات بریدن زردپی سطحی جمع کننده انگشتان نیز ممکن است لازم باشد. این حالت ممکن است در ارتباط با کمبود مواد غذائی مختلف ایجاد شود. دامپزشک ممکن است تزریق ویتامین های E، D، A، سلنیم، منیزیم و احتمالأ منگنز را در نقاطی که این بیماری شایع است تجویز کند.
کمبود ید در مادر ممکن است باعث بوجود آمدن گواتر، “گردن بزرگ” در گوساله شود.
کمبودهای غذایی فوق بسیار معمول است. شرایط خاک یک منطقه و کیفیت جیره غذائی نقش اساسی در کنترل ناراحتی های ناشی از کمبود غذایی دارند. احتیاجات گوساله ها به موادمعدنی و ویتامین ها را نباید از نظر دور داشت.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7027
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.