تأثیر جیره غذایی در تولید مثل طیور

استفاده از غذا برای تولید مثل

دستگاه تولید مثل در طیور از چند نظر با سایر دام های اهلی متفاوت است:

اولا: عمل این دستگاه در طیور سریع تر از سایر دامهاست.

ثانیا: جنین در خارج از بدن مادر رشد می کند و هیچ گونه رابطه ای از نظر تغذیه بین مادر و جنین وجود ندارد. و همچنین در ابتدا شروع زندگی، غذا توسط مادر تهیه نمی شود. در حالی که در دام های دیگر اولا جنین مستقیما توسط مادر تغذیه می شود و ثانیا در ابتدا زندگی نوزاد مستقیما توسط مادر انجام می گردد.

سور اهالی و سایر پرندگان غذایی را برای رشد جنین لازم است را در زمان بسیار کمی بعد از اینکه نطفه تشکیل گردید تهیه می نمایند. جنین در طی رشد مستقیما از مواد غذایی داخل تخم مرغ و جوه در روزهای اول زندگی خود از مواد ذخیره ای که در بدنش قرار دارد تغذیه می کند. از طرفی وقتی که تخم مرغ نطفه دار توسط مرغ گذارده شد مواد غذایی ذخیره برای جنین ثابت است مگر اینکه بعضی عوامل فیزیکی یا محیطی در این امر تاثیر کند. بدین ترتیب نقش جیره غذایی مرغ در تولید مثل روشن می شود.

به طور کلی از سه راه جیره غذایی در تولید مثل طیور موثر واقع می شود.

  • تاثیر در دستکاه تولید اسپرم (بیضه ها) در نتیجه کیفیت و کمیت اسپرم بهتر می شود و می تواند تعداد بیشتری تخم مرغ را نطفه دار کند.

  • تاثیر در دستگاه تولید تخم مرغ، مواد غذایی ممکن است در دستکاه تولید مرغ اثر کند و مرغرا وادار به گذار زدن تعداد بیشتری تخم مرغ نماید.

  • ممکن است مواد غذایی در ترکیبات تخم مرغ مانند املاح و ویتامین ها اثر کند واضح است که این امر در خاصیت جوجه درآوری تخم مرغ موثر خواهد بود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4275
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.