تامین املاح در جیره طیور

تأمین املاح در جیره غذائی طیور

مواد اولیه ای که برای تأمین املاح در جیره غذائی طیور مورد استفاده قرار می گیرد:
در حدود ۱۰درصد از مواد خشک بدن مرغ و در حدود ۳۵درصد از مواد خشک تخم مرغ از املاح تشکیل می شود از این رو تهیه املاح کافی در تغذیه طیور اهمیت زیادی دارد. درجوجه ها از نظر تشکیل استخوان و در مرغ های تخمی از نظر تخم مرغ بخصوص پوسته آن املاح نقش مهمی را به عهده دارند.دانه ها ومواد دیگری که در جیره غذائی طیور به کار می روند و دارای مقادیری املاح وبه خصوص کلسیم وسدیم وکلر می باشد ولی این مقدار کافی برای تأمین احتیاجات جوجه ها و مرغ های تخمی نیست و می باید از مواد دیگری که از نظر املاح غنی هستند استفاده نمود. موادی که به این منظور بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

پودر استخوان_ پودر استخوان به طرق مختلف تهیه می شوند. ابتدا مواد عالی آن را می سوزانند و چربی آن را می گیرند و سپس مواد باقی مانده را یه صورت پودر درمی آورند.این فرآورده دارای مقدار کافی فسفات است.
این پودر علاوه بر مصرف خوراکی برای دام کودی غنی از نظر تأمین فسفر می باشد.
تهیه پودر استخوان در تمام نقاط ایران امکان پذیر است درصد پودر استخوان مورد استفاده در فرمول های غذائی طیور بسته به سن واحتیاجات متفاوت است ولی به طور کلی بین ۱_۳ درصد می باشد.

پودر صدف یا گوش ماهی_ تهیه پودر گوش ماهی در نقاط ساحلی بسیار آسان و ارزان می باشد. گوشت ماهی بدست آمده را خرد می کنند بصورت آردنرم برای جوجه ها یا بصورت خورد شده برای مرغ های تخمی به مصرف می رسد. پودر گوش ماهی از نظر کلسیم بسیار غنی و میزان فسفر آن نیز مناسب است استفاده از پودر استخوان و پودر صدف سبب تأمین مقدار کافی کلسیم وفسفر در فرمول می شود درجوجه ها معمولأ از صدف بصورت نرم وهراه با آرد استفاده می گردد در مرغ های تخمی چون میزان احتیاج به کلسیم زیاد است علاوه بر اضافه نمودن پودر صدف به آن نیز مقداری به صورت آزاد در اختیار مرغ ها قرار می دهند . میزان کلسیم پودر گوش ماهی بسیار زیاد است.

سنگ آهک_ سنگ های آهکی اغلب دارای مقدار کافی مواد کلسیمی هستند در نقاطی که تهیه پودر صدف مشکل است به آسانی می توان از سنگ آهک استفاده نمود. سنگ آهک را خرد وبه صورت آب به جیره غذائی جوجه ها ومرغ های تخمی اضافه می کنند ودر مرغ های تخمی مقداری از سنگ آهک باید بطور آزاد در اختیار آنها گذارده شود.

سنگریزه_ از سنگریزه ها معمولأ طیور برای خرد کردن غذا در داخل سنگدان استفاده می کنند. جنس این سنگ ها می باید از نوع گرانیت (Granite)ویا کوارتز (Gwarts) ویا فلدسپار (Feldspar)  ویا سنگ های فسفاتی باشد اندازه سنگریزه ها برای جوجه های تخمی و مرغ ها متفاوت است. اگر جوجه ها معمولأ از غذای تمام آردی استفاده می کنند احتیاج به اضافه نمودن سنگریزه به جیره غذائی نیست ولی در سنین بالاتر حتمأ باید مقادیر کافی سنگریزه در اختیار طیور قرار گیرد. سنگریزه علاوه بر اینکه به هضم خرد شدن غذا کمک می کند تا اندازه ای ازنظر تأمین کلسیم وفسفات نیز مورد استفاده قرار می گیرید.

نمک طعام _نمک طعام در جیره غذائی تمام دام ها بکار می رود.نمک طعام منبع اصلی سدیم و کلر در بدن می باشد.استفاده بیش از حد در غذای طیور سبب ورم کلیه ونفریت وحتی مرگ می گردد. از نمک طعام به نسبت ۰/۵_۱ درصد حداکثر در غذای طیور استفاده می شود.حداقل مقدار کشنده نمک طعام برای جوجه های درحال رشد ۴گرم برای هر کیلو وزن زنده می باشد. اگر از موادی مانند کشج یا پودر ماهی که حاوی مقادیر زیادی نمک هستند استفاده شود اضافه نمودن نمک طعام به غذا ضرورتی ندارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6017
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.