گاو

تاثیر بیماری آندومتریت بر روی باروری گاو

آندومتریت وجود ترشح چرکی رحمی قابل تشخیص در واژن در ۲۱ روز یا بیشتر پس از زایش، یا وجود ترشح مخاطی چرکی که ممکن است از طریق گردن رحم به خارج دفع شود قابل تشخیص است و در واژن پس از ۲۶ روز اول پس از زایش مشخص می شود.

پس از زایمان رحم باید خود را بازسازی کند تا برای آبستنی بعدی آماده شود. این مرحله جمع شدن نام دارد و شامل دفع بافت ها و انقباض گردن رحم و شاخ های آن به اندازه کمتر از ۵ سانتی متر می باشد. در گاوهای سالم این جمع شدن سه تا چهار هفته به طول می انجامد. شما بازسازی میکروسکوپیک را حدوداً ۶ هفته پس از زایمان خواهید داشت. در همین زمان مغز و تخمدان ها باید دوره های فحلی معمول را دوباره ایجاد کنند به این دلیل است که دوره انتظار اختیاری برای جفت گیری حداقل حدود ۵۰ روز به طول می انجامد.

بسیارمهم است که بدانیم ترشح بافت ها و مایعات از رحم برای دو تا سه هفته پس از زایش طبیعی است در طول این مدت ترشحات باید از حالت رقیق (آبکی) و خونی به موکوسی غلیظ تر، سفید تا شفاف تغییر کند.الزاماً تمام گاوها در هفته های اول پس از زایش دچار آلودگی باکتریایی رحم می شوند.

با این حال پاک شدن یا نشدن یک گاو از این باکتری ها و جمع شدن موفق رحم به میزان زیادی بستگی به عمل سیستم ایمنی در دوره انتقال دارد.گاوهای مورد نظر ما آنهایی هستند که نتوانسته اند باکتری ها را از رحم خود طی سه هفته پاک کنند. اگر گاو در حد انتظارخوراک مصرف می کند و شیر می دهد بسیار مشکل یا غیر ممکن است که گاوهای سالم را از انها که دچار آندومتریت می شوند تشخیص داد.
گاوهای دچار آندومتریت ظاهراً مریض نیستند و تب ندارند، عفونت های دارند که بیش از ۳ هفته پس از زایش ادامه دارد و سبب التهاب لوله های رحم و گاهی گردن می شود . آنها از آندومتریت نمی میرند و تولید شیر آنها تحت تاثیر قرار نمی گیرد. اثرآن به طورکامل روی باروری است. براین اساس شما باید گاوهایی را که دارای باروری ضعیف هستند پیدا کنید.درمان باید این امکان را به انها بدهد تا نسبت به عدم درمان زودتر آبستن شوند.

گاوهای مبتلا به آندومتریت رحم را تبدیل به محیط نامناسبی برای جنین کرده و همچنین ممکن است عمل تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال آبستنی کاهش می یابد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11208
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.