ترکیبات غذایی خوراک‌ها

طیور نیز مثل سایر دام‌ها نمی‌توانند تمام ۲۲ اسید آمینه موجود در بافت‌های خود را بسازند ولی گیاهان تمام آنها را می‌سازند. علاوه بر این، برخی از اسیدهای آمینه به مقدار کافی ساخته نمی‌شوند تا حداکثر رشد یا تولید را داشته باشند. بنابراین، ۱۲ – ۱۰ اسید آمینه ضروری باید از راه جیره فراهم شود. هم‌چنین، مقادیر کافی نیتروژن غیر ویژه (اسیدهای آمینه غیر ضروری) برای رشد و تولید پرنده مورد نیاز است.

تغذیه علمی طیور شامل مخلوط کردن دو یا چند ماده خوراکی (حداقل یک کنسانتره انرژی و یک کنسانتره پروتئین) به منظور تأمین مقادیر کافی اسیدهای آمینه ضروری و غیر ضروری می‌باشد.

خصوصیات بیش از دو هزار ماده خوراکی برای حیوانات مشخص شده است. در عین حال ترکیبات موجود در خوراکها ممکن است با توجه به آب و هوا، شرایط خاک، بلوغ، نحوه کشت، مدیریت و روش‌های فرآوری متفاوت باشد.

منابع انرژی

  • در اروپا و آمریکا منابع انرژی (دارای کمتر از ۲۰ درصد پروتئین خام) در جیره‌های طیور شامل غلات و فرآورده‌های فرعی آن‌ها هستند. ولی در نقاط دیگر، ریشه‌ها، غده‌ها، میوه‌ها و فرآورده‌های فرعی آن‌ها نیز به عنوان جایگزین غلات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ذرت متداول‌ترین منبع انرژی جیره طیور در اکثر نقاط جهان است ولی سورگوم، گندم، جو، برنج و فرآورده‌های فرعی آن در صورت مناسب بودن قیمت استفاده می‌شوند. سایر غلات مانند یولاف، چاودار، تریتیکاله و ارزن به مقدار اندکی به کار برده می‌شوند. در میان خوراک‌های پر انرژی کنجاله ریشه کاساوا ارزش توجه کردن را دارد زیرا در جیره‌های طیور به ویژه در اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • ذرت – گندم –جو – سورگوم – …
  • کنسانتره‌های پروتئینی
  • استفاده مناسب از کنسانتره‌های پروتئینی (دارای بیش از ۲۰ درصد پروتئین خام) در برنامه‌های خوراک دهی طیور حداقل به سه دلیل ضروری است: ۱- اسیدهای آمینه، مواد مغذی حیاتی برای جوجه‌های گوشتی با سرعت رشد بالا و مرغ‌های تخم‌گذار با تولید بالا می‌باشند ۲- کنسانتره‌های پروتئینی اغلب گران‌تر از منابع انرژی هستند ۳- استفاده بهینه از اسیدهای آمینه در جیره طیور، تولید و اتلاف نیتروژن از راه فضولات پرنده را کاهش و به موجب آن میزان آزاد سازی نیتروژن به محیط زیست را کاهش می‌دهد.
  • کنجاله سویا – کنجاله کانولا و ….

متن کامل در

 ترکیبات غذایی خوراک‌هاchapt 4

منبع: کتاب تغذیه و منابع غذایی طیور

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=14743
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.