تزریقات و انواع سرنگ در دام

منظور از عمل تزریق وارد کردن داروهای مختلف و مواد غذایی و غیر از راه گوارش به بدن است.برای تزریق از انواع سرنگ و سوزن می توان استفاده نمود.سوزن هایی که در گوسفند کاربرد دارندبرای داروهای آبکی و معمولی شماره ۲۲-۱۸ و محلولهای روغنی تزریقی شماره ۱۸ می باشند.

سرنگ ها انواع مختلف دارند که مهمترین آنها:۱-سرنگ های شیشه ای،۲-سرنگ های پلاستیک،۳-سرنگ های نیم فلزی-سرنگ های اتوماتیک می باشد.

سرنگ های شیشه ای و پلاستیک ساذه و معمولی است روی آن مدرج و هر درجه نشان دهنده مقدار تزریق است.در سرنگ نیم فلزی پرپند و استوانه شیشه ای در یک محفظه نیم باز فلزی قرار گرفته است.پیستون این نوع سرنگ مدرج بوده و روی آن پیچی حرکت می کند که می توان با جابجا نممودن آن مقدار مایع تزریق را به دلخواه وارد بدن نمود.این نوع سرنگ بیشتر در عملیات واکسیناسیون به کار می رود.

سرنگ اتوماتیکی سرنگی است که در اثر فشردن پیستون و آزاد کردن آن یا فشردن دو دسته سرنگ به طور اتوماتیک مقدار معینی از مایع را در هر نوبت می توان تزریق کرد.

اقدامات قبل از تزریق :

مقید کردن حیوان ضروری است اما لازم نیست مقید کردن به صورت کامل باشد.بهتر است محل تزریق با پنبه و الکل ضدعفونی شود.بهتر است از سرنگ های استیل و سر سوزن  استریل استفاده کرد این عمل را با جوشانیدن نیز می توان انجام داد.در صورت غیر ضروری بهتر است از سرنگ های پلاستیکی تنها برای یک بار استفاده نمایید.این ضروری است که در اثر تزریق ناپاک عوارضی نظیر آبسه و غیره حاصل می شود.دارو را باید تحت شرایط استریل به داخل سرنگ کشید و در صورتی که ماده تزریق به صورت پودر باشد باید ابتدا با حلال کاملا حل کرده سپس اقدام به این عمل نمود.

 

 

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3174
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.