آموزش تزریق درون رگی

تزریق درون رگی در گاو

قبلا در مورد تزریق درون ماهیچه ای و زیرپوستی که هرکدام برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند و نیز رهنمون ها کلی جهت تزریقات در دام توضیحاتی ارائه گردید اما وقتی که حجم زیادی محلول (مثل کلسیم دکستروز یا CMPKبرای تب شیر) قرار است که داده شود، از یک تزریق درون رگی استفاده می شود که به طور مستقیم به درون سیاهرگ گردن صورت می گیرد. سیاهرگ های گردن، خون را از سر به قلب انتقال می دهند و از پشت فک (آرواره) به شانه می روند. برای انجام یک تزریق درون رگی، معمولأ یک حیوان به وسیله یک دماغ گیر و با قرار دادن سرش به روی پهلو مهار می شود. برای تشخیص بهتر سیاهرگ گردن، در زیر محل فرضی تزریق، یک طناب یا رگ بند (تورنیکه) لاستیکی قرار دهید. همچنین، فشار انگشت خودتان یا فردی دیگر، بر خلاف جریان خون در سیاهرگ، می تواند به جای رگ بند استفاده شود. با فشاری مناسب، سیاهرگ برجسته و برآمده شده و فرو کردن سوزن را آسان تر می کند.
سوزن را موازی با سیاهرگ بگیرید و همان طور که سوزن را برای عبور از میان پوست قرار می دهید، سوراخ و نمای مورب نوک سوزن به روی شما باشد. بعد از عبور سوزن از میان پوست، همان طور که آن را برای عبور از میان دیواره رگ فشار می دهید، کمی نسبت به گردن عمود بگیرید. به محض رسیدن سوزن به وسط سیاهرگ، نوک سوزن را پایین آورده تا با سیاهرگ موازی گردد. سپس، آن را به طور کامل فرو کنید. برای حفظ سوزن در وسط سیاهرگ دقت کنید.
خون باید در سوزن فرو شده جریان پیدا کند، در غیر این صورت، سوزن را کمی بیرون کشیده، سپس آن را ۴۵ درجه بچرخانید و به پشت سوزن فشار وارد سازید. این فرآیند باعث می شود که سر سوزن اریب تر وارد سیاهرگ شود.
به محض قرارگیری صحیح سوزن، رگ بند یا فشار وارده از دست بر قسمت پایین سیاهرگ باید قطع شود. در این لحظه، خون به سمت قلب (و نه از سوزن) جریان پیدا می کند و یا به مقدار بسیار ناچیزی از سوزن به بیرون پاشیده خواهد شد. اگر خون زیادی از سوزن بیاید، ممکن است سوزن به جای سیاهرگ گردن داخل سرخرگ کاروتید قرار گرفته باشد که از قلب به مغز جریان دارد. ترریقات را به داخل سرخرگ انجام ندهید.
چنانچه از محل قرار گیری سوزن شک دارید سوزن را بیرون آورده و فرایند بالا را دوباره انجام دهید. موقع اتصال لوله پلاستیکی یا سرنگ به سوزن، برای اطمینان از وارد نشدن هوا به داخل رگ اجازه دهید که چند قطره از محلول به بیرون بریزد. بعد از اتصال لوله لاستیکی یا سرنگ، رگ بند یا فشار حاصل از دست را قطع کنید. اجازه دهید محلول با سرعتی آهسته به درون سیاهرگ جریان پیداکند.
اگر سرعت جریان بیش از حد زیاد باشد ممکن است حیوان ایست قلبی کند. با اولین نشانه های کوتاه بودن تنفس، ضربان سریع قلب و یا کف کردن دهان، تزریق را قطع کرده تا حیوان به حالت طبیعی بازگردد. سپس، تزریق را در یک سرعت کمتر، از سر بگیرید.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=8126
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.