تزریق در گاو

تزریق درون ماهیچه ای در گاو

قبلا در مورد تزریق درون رگی و زیرپوستی که هرکدام برای کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند و نیز رهنمون ها کلی جهت تزریقات در دام توضیحاتی ارائه گردید اما رایج ترین تزریق، تزریق درون ماهیچه ای می باشد. برای مثال، آنتی بیوتیک ها در بیشتر موارد به صورت درون ماهیچه ای تزریق می شوند. بخش محکم و کلفت ماهیچه ای گردن و یا کپل (ناحیه مسطح بین استخوان نشیمنگاه و برآمدگی لگن) محل های بسیار مناسبی برای تزریق درون ماهیچه ای می باشند.
معمولأ، ناحیه کپل راحت ترین مکان برای تزریق است ولی به دلیل جریان کم خون، جذب آهسته تر صورت می گیرد. برای گوساله ها از یک سوزن ۱۸ یا ۲۰ با طول سوزن ۱۸ یا ۱۶ و اندازه ۲/۵ تا ۳ سانتی متر استفاده کنید. به محض اینکه حیوان به طور صحیح مهار گردید و محل تزریق نیز انتخاب شد، برای انجام صحیح تزریقی از این راه کارها استفاده کنید. حدود ۵ سانتی متر از محل تزریق را به بیرون بکشید.
یا برای منحرف کردن حواس حیوان به ناحیه تزریق ۲تا ۳ بار به طور محکم مشت بزنید. سوزن را سریع و تقریبأ مستقیم به ناحیه تزریق وارد کنید. با قرار گرفتن صحیح سوزن و سرنگ، پیستون سرنگ را به سمت عقب بکشید. در صورت پدیدار شدن خون در سرنگ، احتمالأ سوزن در رگ خونی فرو رفته، و باید قبل از تزریق، سوزن کمی عقب تر کشیده شود. چنانچه محلول تزریقی به طور مستقیم به خون وارد شود، ممکن است به مغز رفته و موقتأ بر اعمال حرکتی حیوان اثر بگذارد. در حبوانات بالغ بیشتر از ۱۵ سی سی مایع در یک محل تزریق نکنید. در گوساله های نابالغ باید مقادیر کمتری یعنی کمتر از ۵ سی سی تزریق شود. بیش تر از این مقدار می تواند باعث نکروز و سفتی ماهیچه شود. بعد از تزریق در زیادی از یک محلول، برای کمک به پخش شدن دارو، ماساژ دادن محل تزریق توصیه می شود.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=8127
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.