پرورش گاو

تشخیص بیماری اسهال ویروسی گاوها

نخستین اقدام دامپزشکان و متخصصان علوم آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری، مشاهده ویروس در نمونه خون دام کاملأ بیمار، دام ساب کلینیکال (دام آلوده ای که فاقد تظاهرات بالینی است)  و نیز کنترل بیماری ویروسی بویژه در گاو مولد است.

اگر چه، در عفونتهای شدید ناشی از ویروس non-CPE BVDV معمولأ علائم کاملأ مشخص بالینی مشاهده نمی شود و یا این اینکه فقط یک سری علائم خفیف بالینی دیده می شود، لیکن شواهد تحقیقاتی وجود دارد که در یک چنین دام مبتلا، سیستم ایمنی بدن متلاشی شده است.
ابتلای دام های آبستن به عفونت اسهال ویروسی گاوها در مراحل مختلف آبستنی مشکلات و عوارض متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. بدین صورت که از نظر ایمونولوژیکی گاوهای بومی تا قبل از روز صدم آبستنی، در معرض خطر ابتلا به اسهال ویروسی هستند و در صورت ابتلا، سقط جنین می کنند. اگر در اواسط دوره آبستنی یعنی بین روزهای صد تا یکصدو بیست و پنچ باشند، گوساله هایی که به دنیا می آورند که به طور مادرزادی و ناخواسته آلوده به ویروس BVD هستند و اگر در اواخر دوره آبستنی یعنی بعد از روز یکصدو بیست و پنچ باشند، گوساله های ضعیف به دنیا می آورند. حداقل دو عامل مربوط به ویروس و دو عامل مربوط به دام، آبستن هستند که نقش مؤثر در میزان ضربه پذیری دام میزبان به هنگام ابتلا به ویروس BVD دارند.

 

دو عاملی که مربوط به ویروس هستند عبارتند از:
الف- قدرت ویروس برای انهدام سیستم ایمنی دام میزبان.
ب- نوع سویه ویروس مهاجم.
دو عاملی مربوط به دام آبستن (میزبان) هستند عبارتند از:
الف- وضعیت ایمنی بدن از زمان تلیسگی تا آبستنی.
ب- میزان انهدام فیزیولوژیکی سیستم ایمنی بدن در طی آبستنی به وسیله ویروس مهاجم.
– تستهای آزمایشگاهی می تواند موید تشخیص کلینیکی و عفونتهای گوساله باشد. نمرنه های مورد استفاده برای شناسایی ویروس معمولأ از محتویات دهان، مدفوع، خون در محیط کشت EDTA (اتیلن دی آمین تترااستیک اسید)، طحال، مغز، ریه و کلیه جنین آلوده، گره های لنفاوی، روده و شیردان دام های بالغ تهیه می شوند. نمونه ها در محیط کشت های سلولی حاوی آنتی بادی مختلف قرار می گیرند. تشخیص سرولوژیکی بیماری را می توان با استفاده از سرم خنثی و با روش ELISA انجام داد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9320
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.