سالن های مرغداری

تشخیص مرغ های بیمار و ضعیف در گله

مرغ ضعیف، همچنین مرغ بیمار منشا  آلودگی در گله می باشد، از این رو شناسایی مرغ های ضعیف و بیمار را یلافاصله شناخته و از گله خارج نمود. جوجه ها و مرغ های ضعیف اغلب لاغر و پژمرده و کسل و غیر فعال و خواب آلود می باشند. تاج و ریش آنها پریده رنگ و کوتاه و سرد است. از روش تعداد علائم ظاهری در جوجه و مرغ می توان به بیماری ونوع آن در گله پی برد و آنها را جدا نمود.

 تاج بی رنگ و چروکیده نشانه الودگی انگلی، بیماری مزمن و تغذیه بد است. تاج سفید پودری و پوسته پوسته علامت کچلی در اثر (تریکوفیتون کالینه) طاول و زگیل در روی تاج علامت بیماری ابله می باشد. وجود آماس و ضخیم شدن ریش علامت وجود وبای مزمن  پوسته پوسته بودن پلک چشم علامت کمبود اسید پانتوتنیک، ورم ملتحمه و وجود پلاک ها در چشم علامت کمبود ویتامین A  تورم بافت اطراف چشم همراه با ریزش آن  علامت بیماری کریزا است.

وجود ریزش در منقار، و تنفس مشکل و صدادار همراه با عطسه و سرفه و آماس سینوس ها، دلیل سرماخوردگی و عوارض تنفسی  است.

ضعف پرها از نظر میزان رشد، یکنواختی و شکنندگی علائم بیماری های مزمن  می باشد. پرهای کنده شده و یا نواحی زخم در پنجه، بالها وکلوآک و قسمت های دیگر دلیل وجود عارضه کانی بالیسم و کمبود بعضی ویتامین ها در گله است.

پیچ خوردگی انگشتان پا به طرف داخل (معمولا در سنین اولیه) دلیل کمبود ریبوفلاوین و ناراحتی های عصبی- عدم تعادل – فلج و تشنج دلیل کمبود ویتامین دسته B است.

ضعف استخوان ها و تغییر شکل یافتن آنها دلیل کمبود ویتامین D  و بیماری نرمی استخوان یا ریکنز می باشد.

وجود اسهال خونی دلیل (کوکسیدیور) وجود اسهال سفید دلیل (پولوروز) وجود اسهال سفید همراه با اورات دلیل (نفروز عفونی) و وجود اسهال کفی سفید متمایل به سبز، یا سفید متمایل به زرد، دلیل (نیوکاسل) و طاعون می باشد.

تشنج، دست و پا زدن شبیه دوچرخه سوارها- حرکات غیر قابل کنترل دلیل بیماری (انسفالومالاسی) است.

بزرگ شدن مفصل خرگوشی دلیل کمبود (نیاسین) ئ در رفتگی وتر آشیل دلیل بیماری پروزیس و کمبود منگنز یا ازدیاد کلسیم غذا می باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4808
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.