تخم مرغ

تشکیلات سردخانه مخصوص نگاهداری تخم مرغ

تخم مرغ راهنگامی می توان به مدت کم و زیاد ذخیره نمود که سردخانه های مجهز در دسترس باشند. مسئله شرایط سردخانه ویا انبارهایی که تخم مرغ در آنها نگاهداری می شوند ازنظر نگاهداری تخم مرغ بسیار مهم است.
محل اینگونه سردخانه ها بستگی به موقعیت بازار دارد، معمولأ این سردخانه ها باید درکنار شهرها و مراکز مهم مرغداری وبازار فروش قرار گرفته باشد. درآمریکا به طور معمول ۱۰_۱۵ درصد از کل تولیدات تخم مرغ به این صورت نگاهداری می شود.
مطالعات فراوانی توسط دانشمندان مختلف درمورد پیدا کردن بهترین شرایط ازنظر نگاهداری تخم مرغ در سردخانه برای مدت طولانی انجام گرفته است. دراین مورد سه عامل مورد توجه قرار می گیرد که عبارتند از:حرارت، رطوبت وتهویه. بهترین حرارت برای انبار ذخیره تخم مرغ درحدود ۲۸_۳۰ درجه فارنهایت یا ۱-درجه سانتی گراد است.
ساختمان سردخانه باید طوری باشد که بخوبی تعبیه شده و درعین حال رطوبت کافی تولید نماید اغلب تهویه شدید باعث کم شدن رطوبت وخشک شدن هوا می گردد.
رطوبت زیاد از واجبات سردخانه است زیرا اگر رطوبت محیطی کم شود از میزان رطوبت تخم مرغ کاسته می شود از طرفی رطوبت زیاد سبب رشد کپک بر روی تخم مرغ می گردد و رطوبت بین ۹۰_۹۴ درجه یک نوع کپک سفید به نام (Whiskers) بر روی تخم مرغ رشد می کند وجود این کپک دلیل این است که تشکیلات سردخانه از نظر رطوبت نسبی به طور مطلوب کار کرده است. رطوبت بیش از ۹۶ درجه سبب رشد انواع دیگر قارچ ها بر روی تخم مرغ می شود.
وجود یک هواکش برقی از نظر تهویه برای کنترل رشد کپک ها در سردخانه مورد نیاز می باشد .
جریان هوا در داخل نباید دائمی باشد بلکه بهتر است به طور متناوب و یکنواخت صورت گیرد.
جریان هوا راباید طوری میزان کرد که از جدار جعبه ها بگذرد. ته جعبه ها باید در حدود یک متر از انتهای کف بالاتر باشد.
برای این کار از داربست استفاده می شود وجعبه ها را روی آنها قرار می دهند به طوری که بین هر ردیف جعبه یک فضای خالی در حدود۱۰ سانتی متر قرار داشته باشد.
آزمایشات مختلف نشان داده شده است که اگر هوای محتوای اتاق ذخیره تخم مرغ حاوی ۱ درصد اکسید دوکربن(Carbondioxide) باشد فساد تخم مرغ کاهش می یابد وبه خصوص از آبکی شدن سفیده موسین سفید غلیظ درهنگام ذخیره کردن جلوگیری به عمل می آید باید درنظر داشت که اگر تراکمCo۲ اضافه شده به هوا به میزان یک درصد برسد از نظر انسان خطرناک است.
اضافه کردن ازون Ozone به نسبت۱/۵در میلیون به کنترل شد کپک در روی پوسته کمک می کند در این صورت باید دور تمام درهای انبار لاستیک یا پنبه قرار داد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5873
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.