تشخیص گوسفند سالم

تعیین سن دام سبک

تعیین سن
سن حیوان را می توان از شناسنامه آن در تمام طول عمر تعیین نمود ولی اگردام فاقد شناسنامه بشد ،بهترین روش برای تعیین سن آن بررسی شکل،تعداد و زمان رویش دندان های ثنایای پیشین در فک پایین می باشد.
لازم به توضیح است که در نژاد های پیش رس نمو دندان ها زود تر شروع می شود . بره در هنگام تولد معمولاً فاقد دندان می باشد. ظرف یک هفته بعد از تولد دندان های شیری شروع به ظاهر شدن می نمایند و در دو ماهگی به طور کامل در آرواره ی پایین مشاهده می شوند . تا حدود ۱۸ ماهگی در جای خود دندان های شیری مستقر هستند. پس از آن به ندریج می افتند و به جای آن ها هر جفت از دندان های بالغ جایگزین می شوند. ابتدا ثنایای مرکزی که به اصطلاح دو دندان یا یکساله نامیده می شود بعد ثنایای میانی که به چهار دندان یا دو ساله مشهور است و سپس ثنایای جانبی که به شش دندان یا سه ساله نام گذاری می شود و در انتها ثنایای گوشه که هشت دندان یا چهار ساله است می رویند پس از آن دندان ها شروع به ریختن می نمایند . در این هنگام گوسفند از مرز شش سالگی می گذرد و اصطلاحاً به آن دندان شکسته می گویند.
برای مهار دام جهت تعیین سن ابتدا دام در حالت ایستاده بین پاهای ارزیاب به نحوی قرار می گیرد که زانوهای ارزیاب بطور محکم پشت ناحیه کتف قرار گرفته و انگشت شست دست چپ در محل دندان های انیاب و چهار انگشت دیگر در زیر آرواره پایین قرار می گیرد.در این حالت دام مقید شده و می توان با انگشت شست و اشاره دست راست پوزه دام را از هم باز نمود تا دندان های ثنایای پیش نمایان شوند.
یکی دیگر از روش های شناخت سن ، شمارش تعداد شیار های شاخ می باشد . این روش به دلیل عدم وجود شاخ در بعضی نژاد ها امکان پذیر نیست.معمولا با رشد دامهای شاخدار حلقه هایی(گره های برجسته)در آن آشکار می شود که هر حلقه نشان دهنده یک سال می باشد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1420
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.