تغذیه تلیسه ها

تغذیه تلیسه ها (FEEDING HEIFERS)

معمولا وقتی که تلیسه ها از شیر گرفته می شوند بجای این که آنها را به عنوان سرمایه حیاتی مزرعه بیشتر مورد توجه قرار  دهند ,مراقبت از آنها به دست فروشی سپرده می شود. تغذیه بیش از حد منجر به مشکلات مربوط به تولیدمثل وبیماری می گردد اما معمولا تغذیه به طور ناکافی انجام می شود.

مرتع به تنهایی قادر به تغذیه کامل تلیسه های در حال رشد( بخصوص تلیسه های کمتر از یک سال سن) نیست. تا وزن حدود ۲۷۲کیلوگرم تلیسه ها احتیاج به بیش از۶۵% مجموع مواد غذایی قابل هضم (TDN)در جیره دارند. مراتع معمولا حاوی ۵۵% TDNو علوفه خشک و علوفه سیلو شده حاوی ۵۸%TDNهستند. غلاتTDNزیادی دارند و باعث افزایش وزن تلیسه ها تا موقع جفتگیری می شوند.

در زیر فرمول غذایی بر اساس سن آورده شده است:

  • ۱۲ماه اول- علف ویونجه مخلوط با گندمیان یا سیلویی که حاوی ۵۶% TDN و ۱۷/۵% پروتئین خام است ,همراه با کنسانتره غلات که حاوی ۸۰% TDN و ۱۴% پروتئین خام باشد, به مقدار ۱۳۵۰تا ۲۲۵۰ گرم کنسانتره در روز و علوفه بطور آزاد تغذیه کنید.

  • از ۱۲تا ۲۲ ماهگی –یک دوم تا دو سوم ماده خشک جیره را می توان از علوفه خشک یونجه وگندمیان یا سیلوی علوفه , و یک دوم را از سیلوی ذرت تامین نمود. نمک, مواد معدنی وآب باید همیشه در دسترس باشد.

   روش اول: تغذیه تلیسه ها با نمک هایی از موادمعدنی کم نیاز ویک مکمل کلسیم –فسفر که حاوی ۲۰-۱۵% فسفر باشد.

روش دوم: مخلوط کردن نمک و موادمعدنی با کنسانتره است.

قبل از زایمان , اغلب تلیسه ها احتیاج به ۱۸۰۰تا۲۷۰۰گرم کنسانتره دارند. از کنسانتره گاوهای شیری می توان برای تلیسه ها استفاده نمود. در طول ۳۰روز آخر آبستنی به تلیسه ها باید ۱% وزن بدن کنسانتره گاوهای شیری گله را داد. بعد از زایمان, مقدار کل کنسانتره را باید روزانه ۴۵۰ تا۹۰۰ گرم اضافه کنید تا به حد اشتها برسد. باید مطمئن شوید که تلیسه های شکم اول روزانه ۵/۱ درصد وزن بدن خود از ماده خشک علوفه استفاده کنند. وقتی افزایش غلات به حدی رسید که دیگر تولید بیشتری صورت نگرفت, مقدار آن را باید کاهش داد.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6402
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.