جیره غذایی دام

تغذیه ذرت در گاوهای شیری

کیفیت ذرت در تغذیه گاوهای شیری منحصر به فرد است . این گیاه دارای ارزش غذایی بالایی است و حاوی مقادیر زیادی انرژی و نشاسته می باشد.

این گیاه قادر است در هر هکتار ۴۰ تن علوفه تازه و در برخی شرایط حتی بیشتر از این مقدار تولید کند به عبارت دیگر تولید آن در هر هکتار ۱۰ تا ۱۵ تن ماده خشک است .

بر اساس هدف مصرف گیاه ذرت نحوه برداشت آن متفاوت است :

۱-ذرت تازه :

ذرت تازه رامی توان درهرمرحله ای از رشد گیاه حتی در مرحله اولیه رشد نیز برداشت کرد . در مراحل اولیه رشد علوفه ذرت ارزش غذایی مناسبی دارد ولی باید مواظب بود که میزان زیادی از علوفه تازه به صورت یک جا به مصرف دام نرسد زیرا دارای ترکیباتی است که به سرعت هضم شده لذا توصیه می شود که در هر وعده غذایی بیش از ۱۰ کیلو گرم علوفه تازه در اختیار دام ها قرار نگیرد .

۲-ذرت دانه ای (کنسانتره) :

برداشت ذرت دانه ای باید در زمانی صورت گیرد که بلال آن کاملاً رسیده باشد .سه روش برای ذرت دانه ای وجود دارد :
الف ) برداشت بلال کامل و خرد کردن و قرار دادن آن در سیلو
ب ) برداشت بلال کامل به روش خرمن کوبی که محصول حاصل از این روش شامل دانه های بلال و قسمتی از چوب بلال است که فرایند شده و سیلو می شوند .
ج ) استفاده از کمباین که در این روش چوب بلال خرد شده و دانه های آن جدا می شود محصول این روش تنها شامل دانه ذرت است.

۳- سیلوی ذرت :

برداشت دانه های ذرت برای سیلو کردن باید در زمانی صورت گیرد که به اندازه کافی رسیده باشند ( مرحله خمیری سفت ) . همچنین طول مطلوب قطعات ذرت خرد شده باید ۸/۰ سانتی متر باشد . این اندازه برای تهیه سیلو مناسب است و امکان فشردگی کافی علوفه را در ساختمان سیلوی زمینی فراهم می کند . این مسأله بسیار حیاتی است که تمام دانه های ذرت در طی مرحله چاپر کردن به خوبی عمل آوری شوند. این عمل باعث شده که در هنگام هضم به میزان بیشتری در دسترس دام قرار گیرند زیرا دانه های سالم وفرایند نشده هضم نمی شوند و در نهایت از طریق مدفوع دفع می شوند.
در تهیه سیلو مهمترین مسأله مدیریت صحیح آن است که شامل : برداشت علوفه ، ذرت در مرحله مناسب رشد ، پر کردن و متراکم کردن سریع سیلو ، پوشاندن سریع و مناسب سیلو .
از آنجایی که غالباً میزان ماده خشک علوفه ذرت در مرحله برداشت مناسب نیست بهتر است برای کنترل آب مازاد اقداماتی انجام داد . در این راستا می توان در هر تن علوفه بر اساس رطوبت آن ۴۰ تا ۷۰ کیلوگرم تفاله خشک چغندر قند اضافه نمود . این تفاله باید به صورت پرک و یا کل علوفه مخلوط شود نه این که به صورت یک لایه ریخته شود .
تفاله خشک چغندر قند علاوه بر جذب مقدار زیادی آب مازاد می تواند اقداماتی از قبیل در نظر گرفتن یک لایه ضخیم از کاه غلات در کف سیلو برای جذب آب مازاد و نیز عمل آوری کاه انجام شود .

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12115
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.