پرورش بره

تغذیه نوزاد بره و بزغاله تا از شیرگیری

اصولأ بره ها و بزغاله ها از بود تولد حدود ۲تا۳ هفته منحصرأ از شیر مادر تغذیه می نمایند.

از هفته دوم و سوم به بعد شروع به لب زدن به مواد علوفه ای قابل دسترس می کنند و کم کم به خوردن مواد علوفه ای عادت می کنند. در زمانی که بره فقط از شیر مادر تغذیه می کند، شیر به طور مستقیم وارد شیردان می شود ، چون عملأ سایر قسمت های معده (شکمبه، نگاری، هزارلا) از نظر هضم فعال نبوده، اصولأ رشد چندانی هم ننموده است. بنابراین بایستی بره به تدریج به خوردن سایر مواد غذایی از جمله علوفه تر و یا خشک و یا کنسانتره عادت دهی شود تا اندام های یاد شده رشد و نمو نمایند. مواد خوراکی و علوفه های مصرفی بایستی به لحاظ کیفیت پروتئین، مواد معدنی و ویتامین غنی باشد.
اگر بره ها برای چرا به مرتع می روند می بایستی مراتع خوب را در اختیار بره ها قرار داد. بدین معنی که مراتع در صورت امکان با نرده کشی یا تورکشی طوری باشد که میش  ها نتوانند وارد آن مرتع شوند، این سیستم را Creep grazing system  گویند. اگر بره ها برای چرا به مرتع برده نمی شوند، علوفه خشبی و کنسانتره در اختیار آنها به صورت دستی قرار داده شود.
بره و بزغاله از هفته دوم و یا سوم به بعد علاوه بر شیر مادر (نیاز اولیه به شیر مادر ۱۰ درصد وزن بدن نوزاد در ابتدای تولد و ۷ تا ۸ درصد وزن بدن در پایان از شیر گیری) بایستی روزانه حدود ۲۵ تا ۵۰ گرم کنسانتره و از هفته هشتم به بعد ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم در اختیار بره و بزغاله قرار داد. در این مدت می بایستی علوفه های مرغوب (یونجه و شبدر) به مقدار کافی در اختیار بره ها قرار داد.
در مورد بره های داشتی مصرف کنسانتره کمتر ولی مصرف علوفه خشبی زیاد تر و در مورد بره های پرواری مصرف کنسانتره بیشتر و مصرف علوفه خشبی بیشتر گردد.
تاریخ از شیر گیری بره و بزغاله ۲ تا ۳ ماه است. در زمان از شیرگیری (یعنی چند روز مانده به آن) می بایستی شیر میش ها به صورت دستی دوشیده شود و سپس به مدت کمی اجازه داده شود تا بره ها در کنار مادرهای خود بمانند. در این زمان چون شیر میش ها خود به خود کاهش می یابد و بره و بزغاله ناچار است برای سیر کردن شکم ار غلوفه ها و کنسانتره ها استفاده بیشتری نماید، بنابراین بره خود به خود عادت به استفاده از علوفه می نماید.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10446
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.