پرورش طیور

تفاوت های مشخص بین خروس و مرغ

بدن، تاج و ریش خروس بزرگ تر از مرغ است. در پرنده های تک تاجی ، تاج حیوان نر متورم تر و قائم تر است نسبت به جنس ماده که ممکن است به سمتی خم شده باشد. سیخک خروس بزرگ تر از مرغ می باشد.

بانگ خروس با مرغ فرق دارد. پرهای خروس نسبت به مرغ دارای رنگ های متعددی بوده و رنگ پرهای زینتی خروس تنوع بیشتری دارد.
پرهای ناحیه پشت و ران خروس نسبت به مرغ بلندتر و نوک تیزتر می باشد. در دم مرغ پر اصلی وجود دارد اما در خروس علاوه بر این پرها، در ناحیه عقب بدن (پشت و ران) نیز پر اصلی وجود دارد. در تفاوت های فوق الذکر استثنائی هم وجود دارد مثلأ در دو نژاد Campine و Sebright خروس ها دارای پر مرغ گونه هستند علت این امر موتاسیونی است که در یکی از ژن های این دو نژاد ایجاد شده و سبب تولید بیش از اندازه آروماتاز ۱ (Aromatase) در چندین بافت از جمله فولیکول پرها می شود. زیرا آروماتاز آنزیمی است جهت تبدیل آندروژن به استروژن و لذا در فولیکول پر خروس های دو نژاد Sebright و Campine هورمون استروژن تولید شده بیشتری وجود دارد با توجه به اینکه وجود استروژن در فولیکول های مرغ سبب تغییر شکل و  پر در گردن و دم مرغ می شود و مقدار زیاد استروژن در فولیکول پرهای خروس سبب رشد آنها آنچنان که در مرغ وجود دارد می شود همچنین اخته کردن خروس های این دو نژاد به علت از بین رفتن منشأ آندروژنی در فولیکول پرها که به استروژن تبدیل می شود مجددأ در خروس ها شاهد تولید پرهای مرغ گونه می باشیم.
ژنوتیپ با فنوتیپ ایجاد جنس نر و ماده در پرندگان توسط وجود یا عدم وجود کروموزوم Ww که شبیه کروموزوم Y در انسان می باشد کنترل می شود. پرندگان نر از نظر ژنتیکی هموزیگوت ZZ و پرندگان ماده هتروزیگوت می باشط ZW. درست برعکس پستانداران که در آنها نر هتروزیگوت XY و ماده ها XX می باشند.
بعد از چند روز که از لقاح تخمک بگذرد چنانچه جنین ماده باشد در تخمدان چپ (غده تناسلی ابتدایی) و مقدار زیادی از سلول های تمایز یافته ی ابتدایی (primordiad germ cells) دیده می شود.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9762
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.