تلفات تب برفکی در کشور به خاطر کمبود واکسن بود

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به واردات واکسن تب برفکی از فرانسه، ترکیه و هند گفت: عوامل مختلفی از جمله کمبود واکسن برفکی در سال گذشته موجب شیوع بیماری تب برفکی و تلفات دام شد.
مهدی خلج امروز در حاشیه دیدار وزرای کشورهای ایران و آلمان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زمینه همکاری با آلمان در بخش‌های واردات دام و طیور، غلات مورد نظر و همچنین واردات تخم بوقلمون نطفه‌دار و جوجه بوقلمون میان دو کشور وجود دارد.
وی با بیان اینکه پسابرجام زمینه انتقال تکنولوژی تولید دارو و واکسن با کشورهایی مثل آلمان رافراهم کرده است افزود: دامداران و شرکتهای ایرانی علاقمند به واردات دام‌های ژنومیک و یا مولد نژاد سمینتال هستند و در حال حاضر تبادل اطلاعات بهداشتی برای واردات آن صورت می‌گیرد.
خلج تصریح کرد: اگر در رابطه با معیارهای بهداشتی به توافق برسیم دامهای یاد شده خریداری و با رعایت الزامات بهداشتی به کشورمان وارد می‌شوند.

دامداران علاقه‌مند به استفاده از واکسن رایگان نیستند
خلج در خصوص وضعیت شیوع بیماری تب برفکی گفت: بر حسب تجربه در مورد کمبود واکسن تب برفکی اجازه واردات این واکسن در سال گذشته داده شد اما دامدارها، علاقه‌مند به استفاده از این واکسن نبودند. با دعوت ما شرکت های دیگر نیز حاضر به واردات بیشتر این واکسن نشدند.
وی تاکید کرد: برای جلوگیری از این بیماری که از مرزهای شرقی کشور (پاکستان) به ایران آمده است برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است و به دلیل تمرکزی که برای مهار بیماری در سیستان و بلوچستان،کرمان جنوبی و خراسان انجام شد برخلاف سال گذشته دیگر این بیماری وجود ندارد یا کانون‌ها به حداقل رسیده است.
خلج یادآور شد: سویه‌های جدید تب برفکی نیز در مقاطعی مانع واردات واکسن شد به طوری که شرکتها باید واردات خود را مطابق با سویه‌های جدید تب برفکی انجام می دادند. عوامل یاد شده سبب شد تا مقاومت دامها کمتر و در واقع تلفات بیشتری داشته باشیم.
رئیس سازمان دامپزشکی با بیان این که در استانهای غربی اکنون بیماری تب برفکی وجود دارد گفت: به دلیل اطلاع‌رسانی مناسب و همکاری خود دامدارها باعث شد این بیماری نسبت به اپیدمی‌های قبل در سال ۸۹ که بالغ بر ۴۴ هزار دام تلف و کشتار شد، این بار به ۱۰ هزار دام کاهش یافت.
وی تاکید کرد: تولید واکسن تب برفکی در موسسه سرم‌سازی رازی به شرایط عادی رسیده است همچنین این واکسن از دو کشور ترکیه و فرانسه وارد شده و همچنین قصد وارد کردن از هند را داریم.
این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان دامپزشکی با کمبود منابع مالی مواجه است گفت: البته به دنبال ایجاد نگرانی روانی نیستیم و نباید شرایط را طوری نشان داد که با شرایط بحرانی مواجهیم.
خلج با بیان اینکه در زنجان نیز تب برفکی مشاهده شده اما تعداد آن کم است گفت: برای کنترل بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک اهلی و وحشنی، برنامه واردات ۱۰ میلیون دوز واکسن را داریم.
وی با بیان اینکه بیماری طاعون حیوانی از سال ۱۳۷۲ در ایران ثبت شده است گفت: این بیماری یکی از بیماریهای بومی کشور است و براساس آمار سال ۹۴ با ۶۸ درصد کاهش بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در دامهای اهلی نسبت به سال ۹۳ مواجه بودیم.
خلج گفت: به دلیل خشکسالی و وجود آبشخورهای مشترک بین نشخوار کنندگان کوچک اهلی و وحشی این بیماری از حیات وحش به دامهای اهلی منتقل می‌شود و ما تمام تلاش خود را برای کاهش خسارات بیماری انجام می‌دهیم.
وی در پایان سخنان خود یادآور شد: در سال گذشته نیز برنامه‌ای برای تامین اعتبارات تهیه واکسن به مجلس و دولت ارائه شد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3430
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.