گوساله های شیری

تهویه گوساله های شیری VENTILATION IS VITAL

تهویه کافی و دایمی باعث کنترل رطوبت، حرارت و بو در جایگاه در طول سال می شود. در زمستان، تهویه جایگاه گرم کمک به گرم کردن یکنواخت ساختمان می کند. تهویه در تابستان باعث خنک شدن جایگاه می شود. علایم تهویه نادرست در زمستان عبارتند از: جمع شدن قطرات آب زیر سقف و دیوارها و یخ زدن آنها، بوی زننده و رطوبت زیاد. در تابستان این علایم به صورت رطوبت زیاد و بوی زننده آمونیاک ظاهر می شود. رطوبت زیاد به ساختمان خسارت می زند. رطوبت زیاد توأم با بوی زننده موجب بروز ناراحتیهای تنفسی در گوساله ها می شود.

 در جایگاه سرد، حرکت طبیعی هوای گرم به طرف بالا باغث بوجود آمدن جریان هوا و خروج هوای گرم و مرطوب از سوراخ های مختلف جایگاه می شود. اغلب ساختمان های گوساله دانی طوری ساخته می شود که برای خروج هوا قدری فاصله بین سقف و دیوارها وجود داشته باشد. وجود پنچره در دیوارها نیز به این امر کمک می کند. در روشی دیگر، یکی از دیوارها (دیوار جنوب شرقی) را کاملأ حذف می کنند.

در جایگاه های گرم برای ایجاد حرکت هوا، در تابستان از پنجره استفاده می شود. سوراخهای کوچکی که بطور یکنواخت در دیوارها تعبیه می شوند، برای وارد شدن هوا در زمستان مأثر است. به علاوه، تهویه مکانیکی باید بطور دایمی صورت گیرد تا بتوان رطوبت را کنترل نمود. دستگاه تهویه باید حداقل ۱۰ فوت مکعب ( ۲۷/۰ مترمکعب ) هوا را در دقیقه به ازاء هر ۱۰۰پوند (۳/۴۵ کیلوگرم ) وزن زنده گوساله به جریان در آورد.

راه دیگر برای محاسبه مقدار هوای لازم، عبارتست از محاسبه ۴ برابر فضای جایگاه در ساعت. برای این کار فضای داخل جایگاه: یعنی، طول * عرض * ارتفاع را در ۴ ضرب می کنیم. عدد بدست آمده، ۴ برابر فضای جایگاه است که این مقدار هوا در یک ساعت مورد نیاز می باشد و اگر آن را بر ۶۰ تقسیم کنیم، تعداد مترمکعب یا فوت مکعب هوای لازم در دقیقه به دست می آید. از روی این محاسبه می توان دستگاه تهویه مناسب خریداری و نصب نمود. به همین ترتیب تهویه مورد نیاز در تابستان بر اساس ۳۰ بار تغییر هوا در جایگاه ( بجای ۴ بار در زمستان ) محاسبه می شود. دستگاه تهویه ای را انتخاب کنید که CFM مورد نیاز را در یک هشتم اینچ فشار جسم ساکن به حرکت در آورد. یک فوت مربع ( ۳۰*۳۰ سانتی متر ) دریچه برای هر ۸۰۰ CFM  ظرفیت دستگاه تهویه در نظر بگیرید.

اگر بخواهیم در تمام فصول از تهویه مناسبی برخوردار باشیم، باید در سه سطح تهویه انجام شود. یک دستگاه یا بیشتر که حداقل تهویه: یعنی، ۴ بار تغییر هوا در ساعت را تأمین می کند، بایست بطور دایم کار کند. دستگاه دیگر که توسط ترموستات کنترل می شود باید زمانی استفاده شود که درجه حرارت بیرون ۰ تا ۴ درجه سانتی گراد و درجه حرارت داخل ۱۰ درجه سانتی گراد باشد. تهویه سوم نیز که توسط ترموستات کنترل می شودباید طوری تنظیم شود که وقتی درجه حرارت داخل به ۱۳ درجه سانتی گراد رسید، روشن شود. راه دیگر که می توان از آن بجای تهویه سوم استفاده کرد، تعبیه دریجه های بزرگ در دیوار است.

 به کار بردن دستگاه تهویه قوی همراه با دستگاه خودکار یا ترموستات دار برای تعبیه کار اشتباهی است، زیرا دستگاه تهویه قوی باعث کاهش درجه حرارت جایگاه و خنک کردن آن می شود و بطور اتوماتیک خاموش می شود و دوباره در ساعت معین که تنظیم گردیده و یا وقتی که درجه حرارت جایگاه بالا رود به کار می افتد، ولی در زمان خاموش بودن رطوبت بالا می رود و از کنترل خارج می شود. برای رفع حداقل احتیاجات باید یکی از تهویه ها بطور دایم کار کند.

برای پخش یکواخت گرما و اجتناب از خیس و کثیف شدن کف جایگاه، باید شیب مناسب در کف ایجاد گردد و ادرار و آب ناشی از شستشو درون فاضلاب ریخته شود و به خارج هدایت گردد. دستگاه تهویه را باید طوری کار گذاشت که هوای داخل جایگاه دامهای بالغ به گوساله دانی کشیده نشود. استفاده از هوای گرم جایگاه دامهای بالع باعث صرفه جویی ناچیزی در مصرف انرژی می شود، اما رطوبت و میکروارگانیسمهای بیماری زا نیز همراه هوای گرم وارد گوساله دانی می شود. در ساختمان گوساله دانی سعی کنید دستگاههای تهویه طوری کار گذاشته شود که هوای داخل جایگاه دامهای جوان به طرف دامهای بالغ کشیده شود.

به خاطر داشته باشید که گوساله هایی با ناراحتی تنفسی، حتی اگر از ذات الریه اوایل زندگی جان سالم بدر ببرند، اغلب این مشکل را به طور مزمن تا آخر عمر خواهند داشت. در جایگاه های کاملأ بسته، تهویه ناکافی رطوبت را بالا می برد. سقفهایی با ارتفاع بیش از حد نیز در عمل تهویه و گرم کردن جایگاه اشکال ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل بازسازی ساختمان های قدیمی و تبدیل آنها به گوساله دانی گاهی پر خرج تر از بنای یک ساختمان جدید می گردد.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6560
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.