کلزا

توسعه کشت کلزا موجب جلوگیری از خروج ارز از کشور می شود

مدیر جهادکشاورزی خرم‌دره گفت: توسعه کشت کلزا موجب جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

علیرضا اسداللهی با بیان اینکه کلزا از جمله گیاهان روغنی است که علاوه بر برخورداری از با کیفیت‌ترین روغن خوراکی، مناسب‌ترین کنجاله را نیز در تغذیه دام و طیور دارا است، اظهار کرد: کلزا می‌تواند به راحتی جایگزین کنجاله سویا شود و با برگرداندن بقایای کلزا مانند برگ‌ها، گل، پوسته قلاف، ساقه و ریشه موجب افزایش حاصل‌خیزی خاک و بهبود ساختمان خاک می‌شود.

وی با بیان اینکه کشت کلزا، باعث تامین روغن سالم و با کیفیت برای سلامتی جامعه می‌شود، عنوان کرد: روغن کلزا به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده یکی از بهترین روغن‌های مصرفی است.
اسداللهی با تاکید بر ضرورت توجه به کشت کلزا و انجام اقدامات ترویجی جهت افزایش سطح زیر کشت این محصول، ادامه داد: توجه به کشت کلزا می‌تواند کشور را از واردات دانه‌های روغنی بی‌نیاز می‌کند که همین امر سبب جلوگیری از خروج ارز از کشور می‌شود.

وی با تاکید بر اهمیت کشت به موقع کلزا، یادآور شد: رعایت زمان کاشت در کنار پارامترهای مهم دیگر، مهم‌ترین گزینه در داشت زراعتی موفق در این محصول به حساب می‌آید.
این مسئول با بیان اینکه عملکرد کلزا به طور مستقیم بستگی به تاریخ کاشت مناسب دارد، عنوان کرد: کاشت در تاریخ مناسب باعث می‌شود بوته کلزا قبل از شروع سرما به مرحله ۶ تا ۸ برگی رسیده و مقاومت خوبی در برابر سرما پیدا کند.
اسداللهی با اشاره به بازدیدهای مکرر از مزارع کلزا در شهرستان، تصریح کرد: این بازدیدها بیانگر این است که رعایت تاریخ کاشت مناسب در سطح مزارع خرم‌دره صورت گرفته است.

اسداللهی با تاکید بر اینکه پایین بودن نسبت آب مصرفی هنگام کشت کلزا از مهم‌ترین مزایای کشت این محصول با توجه به کمبود منابع آب در کشور به شمار می‌رود، تاکید کرد: به علت اینکه کلزا هنگام رشد ریشه‌های عمیق تولید می‌کند محصولی که پس از این محصول کشت می‌شود، از کیفیت خوبی برخوردار خواهد بود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مزارع خرم‌دره به مرحله ۶ تا ۸ برگی رسیده‌اند که در چنین شرایطی احتمال سرمازدگی در صورت وقوع سرمای شدید به پایین‌ترین سطح خود خواهد رسید.
وی با بیان اینکه ارقام مختلفی از کلزا در شهرستان خرم‌دره کشت می‌شود، اظهار کرد: از مهم‌ترین این ارقام می‌توان به اکاپی، زریکا، نپتون و زلانتا اشاره کرد.

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12148
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.