تلقیح گاوها

توصیه هایی برای تلقیح مناسب در گاو

زمان مناسب تلقیح گاو بسته به این است که اولین ایستا فحلی چه زمان اتفاق افتاده باشد برای دستیابی به بهترین نرخ آبستنی باید گاوها و تلیسه ها را از بین ده تا چهارده ساعت پس از مشاهده اولین ایستا فحلی تلقیح نمود.

توصیه هایی برای تلقیح مناسب در گاو:

۱) انتخاب اسپرم مناسب با جثه تلیسه یا ماده گاو.
۲) چنانچه از جفتگیری طبیعی برای تلقیح گاوها استفاده می شود، گاو نر مورد استفاده نباید از گوساله های نر متولد شده در همان گله انتخاب شود (هیچ گونه رابطه خویشاوندی با گله نداشته باشد) و نباید بیش از دو سال در گله باقی بماند (نباید با دختران خود جفتگیری کند). همچنین، باید وزن و سن مناسب (۲تا ۵ سال)، میل جنسی و قدرت باروری خوبی داشته باشد و به بیماری های مسری، لنگش و صفت نامطلوب ژنتیکی دچار نباشد.
۳) به گاوداران پیشرو که به افزایش سریعتر ژنتیکی گله خود تمایل دارند، توصیه می شود ماده گاو یا ماده گاوهای برتر خود را انتخاب کنند و با استفاده از روش انتقال رویان آنها به عنوان منبع تولید رویانهای برتر استفاده کنند.
۴) به گاودارانی که ماده گاوهایی را با پتانسیل ژنتیکی بالا دارند و از اسپرمهای گران قیمت برای تلقیح آنها استفاده می کنند (و به طور کلی گاودارانی که به هر دلیلی به تولید گوساله های نر در گله خود تمایل ندارند)، توصیه می شود که برای اجتناب از تولد گوساله های نر و در نتیجه هدر رفتن هزینه‎ها، از اسپرم تعیین جنسیت شده استفاده کنند.
۵) تغییر منبع مکمل چربی جیره از امگا-۶ به امگا-۳؛ به عبارتی مکملهای به دست آمده از منابعی مانند روغن سویا، روغن آفتابگردان و روغن ذرت از جیره حذف شود و مکلمهای چربی از منشأ روغن ماهی به جیره افزوده شود. اسیدهای چرب امگا-۳ با کاهش PGF از تحلیل جسم زرد آبستنی و در نتیجه مرگ و میر رویان و بازگشت فحلی پیشگیری می کنند. استفاده از مکلمهای به دست آمده از روغن ماهی و یا حتی آرد ماهی که روغن آن به طور کامل گرفته نشده باشد، می تواند درصد این تلفات را به نحو چشمگیری کاهش دهد.
۶) تنظیم جیره به نحوی که تولید آمونیاک در شکمبه بیش از حد نباشد. استفاده نامعقول از منابع ازت غیرپروتئینی و منابع پروتئینی با تجزیه پذیری زیاد، موجب افزایش اوره خون می شود که با کاهش PH شرایط برای بقای رویان نامساعد می شود.
۷) خشک کردن به موقع ماده گاو. رعایت دوره ۶۰ روزه خشکی مطلوب است؛ دوره های کوتاهتر، فرصت کافی را برای ترمیم بافت پستان ایجاد نمی کند و تولید شیر در دوره بعدی کمتر از حد انتظار خواهد بود.
۸) پانزده روز پیش از زایمان، افزودن نمک آنیونی به جیره، با نظر متخصص تغذیه، به منظور پیشگیری از بیماری Praturent paresis بسیار حائز اهمیت است. همچنین، تزریق ویتامین E می تواند در سهولت زایمان و پیشگیری از جفت ماندگی موثر باشد.
۹) از آنجایی که بخش عمده جیره را در دوره خشکی، علوفه و در دوره پس از زایش، کنستانتره تشکیل می دهد، این تغییر ناگهانی جیره استرس غذایی شدیدی به دام وارد می کند؛ بنابراین توصیه می شود از حدود ۱۰ روز مانده به زایمان، این تغییر به تدریج و گام به گام انجام شود.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11575
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.