جیره گاو

توصیه هایی برای مصرف مواد معدنی در گاو شیری

در مورد ارزیابی عکس العمل گوساله ها و گاوهای شیری به جیره های مصرفی، توجه به میزان یون های اسیدی خارجی (ترکیبات خوراک) و داخلی (خون) وارد شده به دستگاه گوارش حیوان ضروری است. اطلاعات محدودی نشان داده است که افزودن ۰/۶ درصد NaHco۳ به کلستروم کاملأ ترش شده باعث افزایش مصرف آن می گردد.اما افزودن بافرها به جیره های مایع خنثی برای تغذیه گوساله توصیه نمی گردد. آزمایشات محدودی در کشور آمریکا نشان داده است که افزودن ۵-۲ درصد NaHco۳ به جیره های استارتر حاوی ذرت، جو دوسر و یونجه، هیچگونه پیشرفتی در بهبود صفات اقتصادی آنها نداشته است. استفاده از بافرها در خوراک گاوهای شیری در هشت وضعیت زیر سود بخش می باشد.

۱- در ابتدای دوره شیردهی.
۲- وقتی که کنسانتره های سریع التخمیر به مقدار زیاد استفاده شود به ویژه زمانی که آنها به طور نامنظم مورد مصرف دام قرار گیرند.
۳- زمانی که از علوفه تخمیر شده بویژه سیلاژ- ذرت به عنوان تنها علوفه و یا علوفه اصلی استفاده شود.
۴- به هنگامی که کنسانتره و علوفه به صورت مجزا به مصرف برسند.
۵- وقتی که اندازه ذرات خوراک به وسیله قطعه قطعه کردن، آسیاب کردن یا پلت کردن به اندازه ای خورد شوند که باعث افزایش شدت تخمیرات شکمبه، کاهش ترشح بزاق و ظرفیت بافری مایعات شکمبه شود.
۶- زمانی که جیره گاوها با علوفه زیاد به طور ناگهانی به جیره حاوی کنسانتره زیاد تغییر یابد، بویژه در اوایل شیردهی.
۷- وقتی که چربی شیر گاوها پایین باشد.
۸- هنگامی که گاوها به علت مصرف خوراک سریع التخمیر از خوردن امتناع کنند.

بی کربنات سدیم و اکسید منیزیم به صورت مجزا و یا با هم به عنوان نمک های معدنی در تغذیه گاوهای شیری توصیه شده است. بی کربنات سدیم به مقدار ۰/۶تا ۰/۸ درصد کل خوراک و یا ۱/۲ تا ۱/۶ درصد کنسانتره باید استفاده شود.

اکسید منیزیم به مقدار ۰/۲ تا ۰/۴ درصدکل خوراک و یا ۰/۴ تا ۰/۶ درصد کنسانتره مناسب می باشد. زمانی که مخلوط این دو نمک استفاده شود، بهتر است به مقدار ۲ تا ۳ قسمت بی کربنات سدیم و یک قسمت اکسید منیزیم، به میزان ۰/۸ تا ۱/۲ درصد کل خوراک و یا ۱/۶ تا ۲/۲ درصد کنسانتره مصرف شود. افزودن مقدار بیشتر این نمک ها سبب کاهش مصرف خوراک می شود. بی کربنات سدیم مؤثرترین نمک برای تنظیم PH شکمبه است. اما خاصیت بافری آن برای بخشهای انتهایی دستگاه گوارش بسیار کم است. بسیاری از مسائل که در تصمیم گیری زمان مصرف بافر یا نمک های معدنی دخالت دارند، با مسائلی که در تعیین میزان مصرف بافرها یا نمک ها دخالت دارند مشابه هستند. هر اندازه از بافر یا نمک ها که موجب کاهش مصرف خوراک گردد زیاد محسوب می شود.

افزودن کربنات کلسیم بیش از نیاز دام به نظر نمی رسد که موجب بهبود راندمان غذایی با تولید شیر گردد.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7139
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.