تولک بری طیور

تولک بری اجباری در مرغ های تخم گذار تجاری

تولک بری در حقیقت استراحت دادن به گله است. دوره های تولید در مرغ های تخم گذار ممکن است یک یا چند دوره باشد.که به تولید یک دوره ای single-cycle و تولید دو دوره ای two-cycle و به سه دوره ای three-cycle می گویند.

تولید یک دوره ای معمولا تا سن ۸۰ هفتگی٬ تولید دو دوره ای تا سن ۱۱۰هفتگی و تولید سه دوره ای حدودا تا ۱۴۰ هفتگی طول می کشد (تولید از حدود ۲۰ هفتگی اغاز می شود).
در امریکا حدود ۷۵ درصد از گله ها تولک می روند و در ایران نیز اکثرا گله ها را تولک می برند. سن مناسب تولک بری ۷۰-۶۵ هفتگی می باشد و میزان تولید در دوره پس از تولک بری حدود ۹۴-۹۲ درصد تولید دوره اول خواهد بود. به عبارت دیگر تولید پیک دوره دوم ۱۰-۷ درصد کمتر از دوره اول خواهد بود یا تولید٬ تلفات و کیفیت پوسته پس از تولک بری مشابه سن ۴۵-۴۰ هفتگی خواهد بود.
باید گله های سالم با تولید خوب را تولک برد مگر این که تولید گله بخاطر مشکلات مدیریتی (و نه بخاطر مشکلات فیزیولوژیکی پایین باشد) که در این صورت ممکن است تولید گله پس از تولک بری بهبود پیدا کند.
تداوم تولید در مرحله دوم پایین تر از مرحله اول است. مثلا اگر افت تولید در مرحله اول ۲.۵-۲ درصد در ماه باشد در مرحله بعدی ۳-۲.۵ درصد خواهد بود.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7974
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.