خوراک دام

تولید حدود ۱۹ میلیون تن خوراک دام در کشور

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام وزارت جهاد کشاورزی گفت که حدود ۱۹ میلیون تن خوراک دام و طیور در ۶۲۵ کارخانه و کارگاه در کشور تولید می شود.

تورج صارمی افزود: از نظر ظرفیت های تولیدی که بخش دام و طیور در کشور دارد، در سال ۹۴ بالغ بر ۱۳ میلیون تن انواع محصولات دامی را در کشور تولید کردیم.

وی اظهار داشت: از این تعداد واحدهای تولیدکننده خوراک دام، بالغ بر ۱۰۰ واحد دارای گرید A و مطابق با استانداردهای روز دنیا در حال تولید هستند و تعدادی از این ها سرمایه گذار خارجی دارند.

وی گفت: به دلیل اینکه تولید خوراک در این واحدها با نظارت های بهداشتی و نظارت های کیفی انجام می شود ما مطمئن هستیم خوراک تولیدی از نظر توازن خوراک، عاری از مشکلات خاصی که ما در بحث خوراک داریم و مشکلات قارچ زدگی یا مشکلات بهداشتی یا آلودگی است.

صارمی بیان داشت: خوراک های وارداتی بیشتر در جیره های طیور هستند و محصولاتی مثل ذرت به دلیل اینکه نیاز آبی بالایی دارند و محدودیت هایی که در تامین منابع آبی در کشور داریم و سطح زیر کشت و محدودیت ها در استان هایی که امکان تولید ذرت را دارند عمده خوراک وارداتی ما شامل حال ذرت و کنجاله سویا است.

وی ادامه داد: امسال پیش بینی شده که بتوانیم با استفاده از این ظرفیتی که گفته شده و با استفاده از خوراک های کمتر رایج را در زمینه طیور عملیاتی کنیم و بخشی از این خوراک وارداتی با امکان استفاده از این خوراک ها تعدیل شود و نگرانی تولید کننده از اینکه با جایگزینی یک خوراک به جای ذرت یا کنجاله مشکلی در تولیدش یا در عملکردش باشد، ایجاد نمی شود.

وی با اشاره به اینکه میزان مصرف انواع خوراک دام و طیور در کشور بالغ بر ۷۰ میلیون تن است، اظهار داشت:با توجه به محدودیت هایی که در بخش تامین اقلام خوراکی مورد نیاز دام و طیور داریم یکی از مهم ترین برنامه ها بایستی عملیاتی سازی افزایش بهره وری در بخش تولید خوراک و روش هایی برای بهبود راندمان مصرف خوراک در واحدهای تولیدی باشد.

وی گفت: با توجه به ظرفیت خوبی که کارخانجات خوراک کشور دارند بالغ بر ۱۹ میلیون تن ظرفیت اسمی کارخانجات خوراک کشور است که با اعمال نظارت بهداشتی و کیفی محصول تولیدی را در کشور تولید می کنند.

صارمی افزود: یکی از موضوعاتی که در دستور کار می تواند قرار می گیرد این است که بتوانیم از تولید خوراک با کیفیت که با شرایط نظارتی تولید می شود در سطح واحدهای تولیدی استفاده کنیم که با توجه به سرمایه گذاری خوبی که در این بخش انجام شده و اعمال استانداردهای کیفی که در این واحدها انجام می شود یکی از موضوعاتی که در دستور قرار گیرد امکان استفاده حداکثری از این ظرفیت است.

وی بیان داشت: به واسطه این موضوع اقدامات خوبی هم توسط کارخانجات خوراک در راستای بهبود ظرفیت تولیدی و بهبود استانداردهای کیفی انجام شده است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9394
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.