گوسفند نژاد رومانف

تولید مثل گوسفند رومانف

گوسفندها در سن ۳ تا ۴ ماهگی از نظر جنسی بالغ می‌شوند و در هر فصل از سال که بالغ شوند شروع به تولید مثل می‌کنند. بعبارتی فصل طولانی فعالیت جنسی دارند.

گاه میش‌ها اساساً دوره بدون فحلی ندارند. چه بسا نرهایی که در سن ۳ تا ۴ ماهگی جفتگیری می‌کنند و چه بسا میش‌هایی که در ۹ ماهگی زایمان دارند. ماده‌ای که بخوبی تغذیه شده باشد در سن ۶ تا ۸ ماهگی به وزن زنده حدود ۴۰ کیلوگرم میرسد و می‌توان آن را جفت کرد. ماده بعد از ۳۰ تا ۴۰ روز بعد از زایمان فحل می‌شود. طول دوره آبستنی در آنها چند روز کوتاه‌تر از دیگر نژادهای و بطور متوسط ۱۴۴ روز (محدوده ۱۳۹ تا ۱۴۹ روز) است. بنابرین می‌توان سالی دوبار از آنها بره گرفت.

جنبه مهم دیگر این نژاد سفتی آنها، شادابی بره‌ها و بقای بالای بره‌ها است. صورت، سر، ‌پاها، دم، ‌شکم، پستان و مقعد میش رومانوف پشم ندارد و لذا بره‌زایی آنها راحت‌تر است و بره‌ها برای پیدا کردن اولین وعده شیر خود دچار شکل نمی‌شوند. بره‌ها بدلیل استخوان ظریف و وزن نسبتاً پایین در زمان تولد براحتی متولد می‌شوند و بعد از چند دقیقه سر پا و فعال می‌شوند.

بهره‌وری بالای این نژاد در تعداد زیاد میش ۳ تا ۴ قلوزا و نه میش‌های اندکی است که بطور استثنایی بره‌ زیادی می‌زایند. متوسط سن تولید مثلی آنه ۷/۵ سال است. چندقلوزایی را بسته به شرایط مدیریت و تغذیه می‌توان کنترل کرد. اگر بخواهیم در ۷ ماهگی بره‌گیری کنیم،‌ بره‌ها دوقلو می‌شوند و در موارد اندک سه‌قلو در میان آنها دیده می‌شود. ولی اگر آنها را به عقب بیاندازیم و کاری کنیم در یک سالگی بخصوص در بهار زایمان کنند (بطور طبیعی سراسر سال تولید مثل دارند) در این صورت بالاترین میزان بره‌زایی را خواهیم داشت و هر میش بین ۳ تا ۶ بره (متوسط گله ۴ تا) خواهد زایید.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11606
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.