تلیسه

جایگاه تلیسه ها با شیب دو طرفه COUNTER -SLOPED HELFER BARN

این نوع جایگاه، توسط محققین ویر جینیایی طرح گردیده است. در این نوع جایگاه تمام گوساله ها، حتی آنها که از شیر گرفته نشده اند در یک محیط سرد و در زیر یک سقف بطور گروهی پرورش داده می شوند. گروههای سنی مختلف توسط نرده از هم جدا می گردند. ۷۰% از سطح جایگاه گروهی را سقف می پوشاند و طرف باز آن به سمت جنوب شرقی است.هوای سرد در زمستان هیچ مشکل اساسی برای گوساله ها بوجود نمی آورد.
در این جایگاه با استفاده از دیوار چوبی به ارتفاع ۱۲۰ سانتی متر و نیز دیوار عقب و سمت راست می توان آغلی بزرگ برای گوساله های شیری تدارک دید.
بلافاصله پس از استراحتگاه در سرتاسر جایگاه گودالی به عمق ۱۲ تا ۱۵ سانتی متر ساخته شده است، که کف آن از بتن بوده و محل تجمع فضولات است. عرض گودال طوری است که تراکتور به راحتی بتواند از آن عبور کند و فضولات را پاک کند. آخور به فاصله ۲/۴۰ متر از گودال و شیب آن مانند استراحتگاه به طرف گودال است. بنابراین، با شیب مناسبی که از دو طرف به سمت گودال ایجاد می شود، فضولات به خوبی در آن جمع و به راحتی با یک اسکرپیر و تراکتور نظافت جایگاه امکان پذیر می شود.
گوساله ها بر اساس اندازه جثه گروه بندی گشته و هر گروه در یک قسمت نگهداری شده و جیره مخصوصی به آنها داده می شود.
بستر برای گوساله های جوان ضروری است، ولی برای گوساله های بزرگ ضروری نیست و بستگی به سلیقه شخصی دارد. بطور کلی، استفاده از بستر موجب تمیز جلوه نمودن تلیسه ها می شود و استفاده نکردن از بستر موجب صرفه جویی در هزینه بستر و کارگر می گردد. از نقطه نظر علمی هر دو یکسان است. در مناطقی که مواد بستر و کارگر گران است، ممکن است استفاده از بستر اقتصادی نباشد، زیرا در استفاده از بستر علاوه بر قیمت بستر، هزینه حمل و نقل، ریختن بستر در کف و جمع کردن آن را نیز باید در نظر گرفت. علاوه بر آن، از فضولات گوساله های بزرگ، بستر مناسبی تهیه می شود، و در بسیاری از موارد احتیاج به افزودن بستر به کف جایگاه نیست. فضولاتی که در قسمت استراحتگاه و محل تغذیه ریخته می شود، با راه رفتن تلیسه ها بتدریج به گودال وسط برده شده و لذا نظافت گودال وسط هفته ای یک الی دو بار کافی است.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6509
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.