گاوداری

جفت گیری در گاو

گاوها زمانی باردار می شوند که به یک وجه درست و در یک موقع معین به بقه طلبی القاح گردند. گاوهای بالغ معمولأ در طی هر سه هفته یج بار بقه طلب می گردند.

موعد بقه طلبی در گاوها مدت ۱۲_۲۴ ساعت به طول می انجامد که در این مدت باید گاو ماده را از هم جدا ساخت. اولین جفت گیری باید در سنین ۱۵_۲۷ ماهگی صورت گیرد و اگر زودتر از این موقع صورت گیرد، گاوهای ماده در موقع زایمان به مشکلاتی دچار گردیده و شیردهی آن نیز شبیه گاوهای ناسالم و ضعیف می باشد. اما گاوهای بالغ که در حال شیر دادن می باشند، در صورت امکان باید در حدود دو تا سه ماه بعد از زایمان جفتگیری گردند که در آن صورت گاوها می توانند در طی دو سال، دو بار زایمان نمایند. در صورت تحقق یافتن  این امر که گاوها در هر سال یک بار زایمان می کنند، میزان تولید شیر و گوشت آن به مراتب بیشتر از زایمان قبلی می گردد. در اغلب نقاط افغانستان معمولأ بقه طلبی گاوها در طول سال بوده که در طی فواصل بهار، تابستان و شروع خزان تعداد گاوهای القاح شده بیشتر ثبت گردیده است.
نکته بسیار مهمی که در اینجا باید مورد توجه قرار دهیم این است که باید مطمئن گردید تا گاوهای نر و ماده در ماه های قبل از جفتگیری با خوراک خوب و باکیفیت تغذیه شده باشند، خواه این حیوانات دارای جفت گیری فصلی و یا جفت گیری غیرفصلی باشند. سلامتی گاوها و عدم چاقی آنها، دوران بارداری آنها را آسان می سازد و تغذیه گاوها نیز تا قبل از موعد جفت گیری نقش مهمی را در سلامتی گاوها ایفا می کند.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11750
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.