گاو

حدود ۵۵ درصد دامداران، دام سبک دارند

 بر اساس طرح زمستانی سال ۹۳ نتیجه‌گیری شده است، تعداد بهره‌برداران دارای دام کشور را یک میلیون و ۴۶۷ هزار نفر برآورد کرده که دارای یکی از انواع دام بوده‌اند.

این نتایج همچنین نشان می‌دهد ۵۴,۷ درصد از این بهره‌برداری‌ها دارای فقط دام سبک، ۲۵.۵ درصد فقط دام سنگین و ۱۹.۷ درصد نیز دارای هر دو گروه دام سبک و سنگین بوده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد یک میلیون و ۹۳ هزار بهره‌بردار، دارای ۴۴ میلیون و ۷۳۲ هزار رأس گوسفند و بره و ۱۵ میلیون و ۹۱۸ هزار رأس بز و بزغاله بوده‌اند. البته تعداد گوسفند و بره در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ بیش از ۵۲ میلیون و بز و بزغاله بالای ۱۷ میلیون رأس برآورد شده است.

در این طرح آمارگیری، ۶۵۱ هزار بهره‌بردار دارای گاو و گوساله بودند که یک میلیون و ۶۱۲ هزار رأس گاو و گوساله بومی، دو میلیون و ۱۴۸ هزار رأس گاو و گوساله آمیخته و ۸۱۲ هزار رأس نیز گاو و گوساله اصیل داشته‌اند.

بر اساس این گزارش، شیر تولیدشده از گاو، گوسفند، بز، گاومیش و شتر در یک سال، شش میلیون و ۳۲۸ هزار تن بود که بیش از ۹۰ درصد آن مربوط به گاو، ۶ درصد گوسفند و ۳,۲ درصد بز و بقیه گاومیش و شتر بوده است.

آمار کشتار دام در کشتارگاه‌ها حکایت از آن دارد که بز و بزغاله با سه میلیون و ۳۸۹ هزار رأس بیشترین و گاو و گوساله با یک میلیون و ۹۶ رأس کمترین میزان را داشته‌اند. در حالی که گوسفند و بره یک میلیون و ۷۹۰ هزار رأس را به ثبت رسانده است.

البته تعداد گوسفند و بره، بز و بزغاله و گاو و گوساله ذبح‌شده در بهره‌برداری‌ها نیز به ترتیب یک میلیون و ۷۹۵ هزار، ۹۱۹ هزار و ۳۰ هزار رأس برآورد شده است.

در بخش دیگری از این آمار، سه میلیون و ۶۴ هزار نفر بدون دریافت مزد و حقوق و ۳۰۹ هزار نفر با دریافت مزد و حقوق به‌صورت تمام‌وقت یا پاره‌وقت در بهره‌برداری‌های دارای دام کشور فعالیت داشته‌اند.

 

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12325
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.