حمایت جدی دولت یازدهم از تولیدکنندگان دام و طیور بخش کشاورزی

معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: دولت یازدهم طی ۲ سال گذشته با حمایت جدی از تولیدکنندگان بخش دام و طیور توانست علاوه بر کاهش قیمت نهاده های تولید و ارایه یارانه به این بخش در خودکفایی تولید گوشت مرغ نقش بسزایی داشته باشد.
«حسن رکنی» روند تولیدات بخش کشاورزی طی ۲ سال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و افزود: در همین راستا دولت یازدهم طی ۲ سال گذشته برنامه های حمایتی در زمینه قیمت گذاری مناسب نهاده ها و تامین بخشی از یارانه مورد نیاز بخش دام و طیور داشته؛ گرچه اعتقاد داریم که تخصیص یارانه به این بخش لازم بوده اما متاسفانه میزان اعتبارات آن کافی نبوده به طوری که نیاز بخش را تامین نکرده است.
رکنی در زمینه تولید مرغ و تخم مرغ گفت: خوشبختانه یکی از دستاوردهای دولت یازدهم خودکفایی کشور در تولید گوشت مرغ بوده به طوری که علاوه بر تامین نیاز داخل، سال گذشته بیش از ۱۵۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شد که این اتفاق در تاریخ صنعت دام و طیور کشور بی سابقه بوده است. چرا که تا سال ۹۲ بخش اندکی از گوشت مرغ مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می شد و هنوز ما به خودکفایی در این صنعت نرسیده بودیم.
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی گفت: سال گذشته ۲ میلیون و ۴۰ هزار تن گوشت مرغ در کشور تولید شد که امسال پیش بینی می شود این رقم به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد.
وی با بیان آنکه تولید تخم مرغ در سال ۹۲ حدود ۸۷۰ هزار تن بوده است، اضافه کرد: سال گذشته تولید تخم مرغ به ۹۲۵ هزار تن رسید که پیش بینی می شود امسال این رقم به ۹۵۰ هزار تن برسد.
رکنی تصریح کرد: این درحالی است که پیش بینی می شود امسال زمینه صادرات ۱۰۰ هزار تن گوشت مرغ و ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ به کشورهای همسایه نیز فراهم شود که این رقم می تواند در توازن صادرات و واردات بخش دامپروری نتایج مثبتی را به دنبال داشته باشد.
وی یکی از مخاطبان بزرگ بخش دام و طیور را تولیدکنندگان شیرخام برشمرد و اظهار داشت: در سال ۹۲، حدود ۸ میلیون و ۲۶۰ هزار تن شیرخام در کشور تولید شده بود.
معاون تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی اضافه کرد: درحالی که برای سال ۹۳ تولید هشت میلیون و ۶۰۰ هزارتن شیرخام پیش بینی شده بود اما با حمایت های موثر دولت یازدهم و همکاری تولیدکنندگان این میزان به ۸ میلیون و ۸۰۰ هزارتن تولید در همان سال رسید.
رکنی تصریح کرد: امیدواریم در سال جاری با استمرار حمایت ها میزان تولید شیر خام کشور به ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد.
وی علت تاکید دولت یازدهم و وزارت جهادکشاورزی بر ضرورت افزایش میزان تولید شیرخام را رشد مصرف شیر در سبد خانوار دانست و گفت: شیر به عنوان یک ماده غذایی کامل و سلامت بخش جامعه در تمام دنیا در سبد خانوار قرار دارد بنابراین انتظار می رود با حمایت های دولت این محصول بیش از پیش مورد مصرف مردم ما نیز قرار گیرد تا جامعه سالمی داشته باشیم و به جای هزینه برای درمان بتوانیم از افزایش بیماری ها پیشگیری کنیم.
رکنی افزود: در همین راستا دولت برای حمایت از تولیدکنندگان شیرخام طی دو سال گذشته افزایش نرخ خرید تضمینی این محصول را مورد تاکید قرار داده به طوری که سال ۹۳ نرخ هر کیلوگرم شیرخام با توجه به هزینه های تمام شده تولید ۱۴۴۰ تومان تعیین شد اما متاسفانه کارخانجات لبنی از این مصوبه تمکین نکردند.
وی ادامه داد: در زمان حاضر نیز آنچه مورد تاکید دولت یازدهم و وزارت جهادکشاورزی قرار دارد اجرای مصوبه ۱۴۴۰ تومانی شیرخام برای سالجاری است که طبق آخرین نشست ستاد تنظیم بازار طی هفته گذشته سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به اجرای مصوبه شیر خام با قیمت ۱۴۴۰ تومان ملزم شد.
وی جایگاه مصرف محصولات پروتئینی و لبنی را در سبد خانوار پراهمیت دانست و گفت: دولت یازدهم به هر شکل ممکن تاکید دارد که این اتفاق در جهت کمک به دامداران کشور عملیاتی شود و این مهم به طور حتم رخ خواهد داد.
معاون وزیر جهادکشاورزی در زمینه تولید گوشت قرمز، افزود: همواره دولت یازدهم به دنبال روند افزایش تولید داخلی گوشت قرمز و کاهش واردات بوده که این امر حاصل نمی شد مگر آنکه بازده تولید در دام سبک افزایش پیدا می کرد.
وی اظهار داشت: در همین راستا طی دو سال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ راس دام سبک اصلاح نژاد شده وارد کشور شد که همین امر باعث بهبود راندمان لاشه و تعداد بره زایی شده است.
رکنی گفت: طی ۲ سال اخیر در زمینه افزایش تولید دام سنگین نیز برنامه تغییر ژنتیکی را در اولویت برنامه های خود داشته ایم به طوری که علاوه بر دام هلشتاین که به شکل صنعتی در سراسر کشور نگهداری می شود تاکنون یک گله ۱۰۰۰ راسی دام سمینتال نیز به کشور وارد شده که اتفاق مثبتی در دولت یازدهم به شمار می رود.
وی ادامه داد: طی سال های قبل از ۹۲، حدود ۹۰ درصد گوشت قرمز کشور در داخل و بیش از ۱۰ درصد از طریق واردات تامین می شد درحالی که با توجه به اقدامات صورت گرفته طی دوسال اخیر در دولت یازدهم بیش از ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تامین و حدود ۶ درصد از طریق واردات تامین می شود که درنظر داریم میزان واردات گوشت قرمز روند کاهشی را طی کند.
رکنی اضافه کرد: به طوری که در سال ۹۳، حدود ۷۸۵ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید شد که امسال پیش بینی می شود رقم تولید این محصول به ۸۰۱ هزار تن برسد ضمن آنکه امیدواریم در آینده نزدیک در تولید گوشت قرمز به خودکفایی برسیم.
معاون وزیر جهادکشاورزی، شناسنامه دار شدن و هویت گذاری دام های سبک و سنگین را یکی دیگر از اقدامات موثر دولت یازدهم ذکر کرد و گفت: البته این طرح در دولت قبل پایه گذاری شده بود اما دولت یازدهم اقدام عملیاتی وسیعی را در این خصوص انجام داد به طوری که در برخی استان ها ۱۰۰ درصد دام ها شناسنامه دار شده اند به طور مثال در سیستان و بلوچستان با شناسنامه دارشدن دام ها به طور کامل دام های داخلی از دام های وارداتی تفکیک شده اند.
وی تاکید کرد: به نحوی که در سه ماهه اول سالجاری در مجموع اقلام صادراتی حوزه دام و طیور حدود ۳۰ درصد بهبود تولید را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته ایم که امیداریم با حمایت دولت از برنامه های دام و طیور در کلان کشور بتوانیم این عدد را تا پایان سالجاری افزایش دهیم.
وی با اشاره به این که ایران رتبه هشتم تولید عسل جهان را به خود اختصاص داده است، افزود: در سال ۹۲ حدود ۷۴ هزارتن عسل در کشور تولید شد که خوشبختانه با وجود تغییرات آب و هوایی و خشکسالی ها این میزان در سال ۹۳ به ۷۸ هزارتن رسید و پیش بینی می شود امسال نیز به رقم تولید سال گذشته دست پیدا کنیم.
معاون وزیر جهادکشاورزی درباره بهبود ضریب تبدیل غذایی بخش طیور افزود: طی دو سال گذشته با توجه به تاکید وزارت جهاد کشاورزی برعملیاتی شدن و توسعه زنجیره های تولید، خوشبختانه ضریب تبدیل غذایی این بخش حدود ۰٫۲ بهبود پیدا کرده است.
وی اظهار داشت: در دولت یازدهم توسعه زنجیره تولید در اولویت برنامه های این معاونت قرار گرفت که هم اکنون نیز نهادینه شده است به طوری که در مراسم افتتاح پروژه های استانی حداقل یک مورد زنجیره تولید راه اندازی می شود.
به گفته رکنی، در زمان حاضر حدود ۴۸ شرکت زنجیره ای طیور در کشور موجود است که تاکنون ۱۰ شرکت از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مجوز فعالیت رسمی دریافت کرده اند که درنظر داریم این تعداد شرکت ها در کشور افزایش یابد تا تولید برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی اضافه کرد: در بخش طیور حدود ۳ میلیون تن تولید و بیش از ۶ میلیون تن نهاده مصرف می شود بنابراین به اندازه هر دهمی که ضریب تبدیل غذایی بهبود یابد، به میزان چند ۱۰۰ هزارتن شرایط مصرف دان کشور نیز کاهش می یابد که این اتفاق مثبتی در بخش طیور خواهد بود.
وی با بیان این که بهبود ضریب تبدیل غذایی در ۱۰ درصد از جمعیت کشور اعمال شده است، گفت: در سال ۹۲ ضریب تبدیل غذایی ۲٫۱ بوده که با اقدامات صورت گرفته طی دو سال اخیر بر توسعه زنجیره تولید کشور هم اکنون این رقم به ۱٫۹ رسیده است که البته اندکی با ضریب تبدیل واقعی که ۱٫۶ است فاصله داریم.
معاون وزیر جهادکشاورزی ابراز امیداری کرد که با حمایت های دولت یازدهم افزایش تولید محصولات پروتئینی و لبنی کشور استمرار یابد به طوری که در تمام محصولات مذکور به خودکفایی تولید برسیم و دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2912
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.