اخبار دام و طیور

خرید تضمینی و توافقی شیر از دامداران

محمدرضا ملاصالحی قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهاد و کشاورزی در خصوص طرح خرید تضمینی شیر از دامداران در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: این طرح از اول خرداد در هشت استان کشور که تولید شیر بیشتری دارند از طریق سازمان تعاون روستایی و تعاونی‌ها به ظرفیت هزار تن شیر در روز اجرا خواهد شد.
وی پرداخت یارانه صادراتی به شرکت‌های صادر کننده محصولات لبنی را از دیگر برنامه‌های حمایتی دولت دانست و گفت: در صورت تصویب اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومانی در هیئت وزیران این یارانه برای صادرات ۱۵ هزار تن شیر خشک در روز اختصاص خواهد یافت.
قائم مقام معاونت امور دام وزارت جهاد و کشاورزی با بیان اینکه تمامی طرح‌های این وزارت در برنامه ششم صادرات محور است افزود: تضمین می‌دهیم که قوانین و مقررات در این زمینه ثابت باشد تا تولید کنندگان و صادرکنندگان بتوانند برنامه ریزی درستی داشته باشند.
رئیس انجمن گاوداری‌های صنعتی کشور هم در این برنامه با اشاره به اینکه ۱۰ درصد تولیدات لبنی کشور صادر می‌شد افزود: در چند ماه اخیر برخی کشورها با مشوق‌های مالیاتی بازار صادراتی ایران را از آن خود کردند.
احمد مقدسی افزود: قیمت تولید شده شیر در ایران همچون دیگر کشورهاست با این تفاوت که در کشورهای دیگر به تولید کنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های لبنی مشوق‌های صادراتی داده می‌شود.
وی افزود: تا سال ۹۰ ششصد میلیارد تومان یارانه به شیر و محصولات لبنی داده می‌شد که یک‌باره قطع شد.
رئیس انجمن گاوداری‌های صنعتی کشور گفت: کمیت و کیفیت شیر تولیدی در واحدهای دامداری کشور به شرط دادن مشوق‌های صادراتی قابلیت به دست گرفتن بخشی از بازار ۵۰۰ میلیون نفری کشورهای منطقه را دارد.
مقدسی گفت: ۲۲ درصد گاوداری‌های صنعتی کشور ۵۵ درصد شیر خام را تولید می‌کنند  و ۷۸ درصد واحدهای دیگر سنتی و نیمه صنعتی هستند.
وی افزود: واحدهای دامداری کشور از نظر بهره‌وری رتبه دوم را در دنیا به خود اختصاص داده‌اند.
رئیس انجمن گاوداری‌های صنعتی کشور گفت: در صورتی که دولت هرچه سریع‌تر مشوق‌های صادراتی را تصویب کند دیگر نیازی به خرید تضمینی شیر هم نیست.
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی کشور هم در این برنامه گفت: کارخانجات فرآوری محصولات لبنی نمی‌توانند بیش از نیاز خود از دامداران شیر خریداری کنند.
غلامرضا سلیمانی با اشاره به اینکه مصرف داخلی و صادرات محصولات لبنی به‌طور همزمان کاهش یافته است افزود: برخی کارخانجات ما بیش از ۵۰ میلیارد تومان پنیر دارند و برخی کارخانجات هم به همین مقدار محصولات مختلف لبنی دارند که نه می‌توانند آنها را در داخل بفروشند و نه توانایی صادرات آنها را دارند.
وی با رد اینکه کارخانجات فرآورده‌های لبنی به عمد شیر تولیدی دامداران را نمی‌خرند تا قیمت آن را پائین بیاورند افزود: ما می‌خواهیم محصولاتمان را با قیمت پائین در اختیار مصرف کنندگان قرار دهیم.
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع لبنی کشور افزود: گردش مالی سالانه صنایع لبنی در کشور ۴ میلیارد و دویست میلیون دلار است که ۶۰۰ میلیون دلار آن سهم صادرات است.
سلیمانی گفت: برای صادرات نیازمند برنامه بلند مدت و بهبود کیفیت شیر تولیدی هستیم.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4087
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.