لنگش در گاو شیری

خسارت اقتصادی حاصل از لنگش در گاوهای شیری

لنگش به معنی التهاب بافت عروقی می باشد. لنگش یک بیماری غیر عفونی است. زمانی که دام در اثر این عارضه دچار مشکل در راه رفتن می شود تمام فعالیت های حیاتی آن تحت الشعاع قرار میگیرد؛ کمتر به سمت آخور وآبشخور می رود رفتن به سمت شیر دوشی برای دام درد آور است ایستادن برای دام مشکل است و این عوامل باعث کاهش امتیاز بدنی و وزن وتولید شیر می شود و باروری نیز کاهش می یابد.

وازدگی پیش از موعد دام سالم:

در اثر لنگش،سلامت حیوان به خطرمی افتد و بیمار به علت احساس درد،معمولا به سختی راه می رود و یا اغلب مواقع بر روی زمین می نشیند و از خود حرکتی حتی جهت رفتن به سمت غذا نشان نمی دهد.احتمال ابتلا به تورم پستان که می تواند منجر به حذف دام شود افزایش می یابد.به علت درد شدید معمولا دام قادر به نشان دادن علائم فحلی نبوده که این خود منجر به تاخیر در آبستنی دام می شود.

کاهش تولید شیر:

در اختلالات دردناک بخصوص بیماریهای ناحیه انگشتان،میزان تولید شیر به مقدار بسیار زیادی حتی تا نصف پایین می اید که در دامهای پر شیر،این میزان حداکثر می باشد. جهت برگرداندن سریع تولید شیر به حالت اول،درمان فوری دام بی نهایت مهم است. چنانچه درمان سریع و حداکثر تا ۱۲ ساعت بعد از ابتلاء صورت گیرد،کمتر از یک درصد از میزان شیردهی خود را از دست می دهد،ولی در اثر مساحمه در درمان(دو الی سه روز)،میزان کاهش تولید شیر در هر دوره شیردهی نزدیک به ۲۰ درصد می رسد.

کاهش وزن:

درد حاصله از بیماری موجب تغییر زیادی در رشد و حتی کاهش وزن بخصوص در زمستان می شود و ممکن است به علت پایین امدن کیفیت لاشه،سبب ضبط ان در کشتارگاه گردد.کاهش وزن به علت عدم توانایی دام در راه رفتن و تغذیه است.

کاهش قدرت باروری:

لنگش مزمن در گاوهای نر ممکن است عقیمی سریعی درقدرت باروری انها ایجاد کند.

هزینه درمان:

در پرورش گاو شیری،۷-۳ درصد کار دامپزشکان مربوط به درمان اختلالات اندامهای حرکتی است.در صنعت پرورش گاو گوشتی این ارقام کمتر است. خسارت مالی به علت اختلالات دستگاه حرکتی بخصوص بیماریهای نواحی انگشتان بسیار قابل ملاحظه است. خسارت مالی ناشی از درمان و تورم پستان که متعاقب لنگش ایجاد می شود، نیز زیاد است.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10512
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.