مرغ تخم گذار

خستگی مرغان تخمگذار در قفس

خستگی مرغان تخمگذار در قفس سویه های تجاری مرغان تخمگذار در سن ۱۷ – ۱۶ هفتگی و یا حتی زودتر به تولید می آیند و در سن ۲۱ تا ۲۲ هفتگی به ۵۰ درصد تولید می رسند و در ۲۵- ۲۴ هفتگی به پیک تولید می رسند.

به عبارتی در این سن همه مرغان تخمگذار هر روز یک تخم می گذارند. در طی مراحل ابتدایی تولید تخم مرغ ، مرغان تخمگذار در حالت تعادل منفی کلسیم هستند به عبارتی کلسیم دفع شده از طریق پوسته و مدفوع از مقدار کلسیم مصرف شده بیشتر است از طرفی با تولید اولین تخم مرغ احتیاجات تقریبا” ۴ برابر می شود. بنابراین این اختلاف باید از استخوانها جبران شود.
برای تشکیل این استخوانها استخوانهای مدولاری کلسیم و فسفر مورد نیاز است. کمبود هر عنصر درزمان تشکیل استخوان مدولاری وشروع تخمگذاری می تواند به سرعت باعث ایجاد استئوپروسیس شود که باعث کاهش تولید ، ایجاد استخوانهای ضعیفتر و افزایش تلفات می شود.
اگر پولتها به بلوغ جنسی برسند در حالیکه ذخیره کلسیم استخوانهایشان کافی نباشد، پس جذب کلسیم از استخوانها ، آنها را برای بیماری خستگی مرغان در قفس مستعدتر می سازد، بخصوص در طی مراحل اولیه تولید. علائم خستگی مرغان در قفس شامل خالی شدن فسفات کلسیم از استخوانهای مدولاری و از قشر استخوانهای ران است که باعث ضعیف شدن این استخوانها می شوند و آنها قادر به نگهداری وزن بدن نیستند. مرغان مبتلا می نشینند و تمایلی به جابه جایی ندارند. جناغ خم می شود و دنده ها در نقاط و اتصالشان به طناب نخاعی و استرنوم ( جناغ) خم می شوند.
دنده ها خیلی نازک هستند و با کوچکترین فشاری روی هم می آیند. مشکل خستگی مرغان در قفس در مرغانی که در قفس محبوس هستند اتفاق می افتد و زمانیکه چنین مرغهایی از قفس به بستر منتقل می شوند ، در اثر مدفوع خواری ، بهبود می یابند. عوامل دیگری از قبیل عدم فعالیت همچنین درایجاد این ناهنجاری دخالت دارد تغذیه مناسب کلسیم ، فسفر و ویتامین D در پولتهای در حال رشد و مرغان تخمگذار ، وجود دانه های کلسیم در غذاهای مرغان تخمگذار ، زمان مناسب حمل پولت ها از لانه های رشد به تخمگذاری و تغذیه نیمه شب مرغان تخمگذار باعث کاهش علائم این ناهنجاری در تغذیه می شود.
کلسیم در جیره می تواند از درات خرد شده سنگ آهک و یا صدف تأمین شود. اندازه ذرات روی قابلیت دسترسی کلسیم تأثیر می گذارند.
معمولا” ذرات درشت تر قسمتهای بالاتر دستگاه گوارش باقی می مانند. این بدان معنی است که ذرات درشت تر منابع کلسیم ، آهسته تر آزاد می شوند و این حالت ممکن است برای تشکیل مداوم پوسته مهم باشد بخصوص در زمان تاریکی که پرندگان غذا مصرف نمی کنند. هنگامیکه ۵۰ درصد مکمل کلسیم را صدف تشکیل می دهد استقامت پوسته تخم مرغ بیشتر می شود.
سنگ آهک دولومیت  هرگز نباید در جیره های طیور استفاده شوند. سنگ آهکهای دولومیت حاوی حداقل ۱۰ درصد منیزیم هستند و این ترکیب پیچیده ای با کلسیم ایجاد می کند و یا با کلسیم برای جذب در روده رقابت می نماید و در نتیجه باعث کاهش کلسیم می شود.
حدود ۳/۱ از منبع کلسیم به شکل دانه از سن ۲۰ تا ۴۰ هفتگی و ۲/۱ از ۴۰ هفتگی تا پایان سیکــل تولیدباعث حفظ استخوان و کیفیت پوسته و کاهش بیماری خستگی مرغان می شود. باید به حلالیـت منابع مکمل شده کلسیم نیز توجه جدی نمود مخصوصا” زمانی که مرغدار از منابع کلسیمی جدید استفــاده می کند.
معمولا” منابع کلسیم خرد شده با حلالیت ۵۰ درصد و بیشتر برای استفاده مرغان تخمگـــذار مناسبند.
با افزایش کلسیـــم درطی چند هفته ابتدایی آغاز بلوغ جنسی ، خاکستر و کلسیم استخوان به طور معنی داری افزایش مییابند و از آنجاییکه سن بلوغ جنسی ثابت نیست و تفاوتها بستگی به سویه ها ، رژیمهای نوری در طی دوره رشد ، رژیمهای غذایی در طول دوران رشد و … دارد.  تغذیه مناسب کلسیم از اواخر دوره رشد توسعه استخوانهای مدولاری به بهترین صورت انجام می شود و ذخیره کلسیم مناسبتر می شود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری خستگی مرغان در قفس کاهش می یابد.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12067
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.