مرغ لاری ایران

خصوصیات تولیدی نژاد مرغ لاری ایران

مرغان نژاد لاری از نظر کلی جزء نژادهای سنگین می باشند. سرعت رشد و رویش پرها در بین افراد این گروه نژادی در ابتدا کند می باشد، ولی از سن سه ماهگی به بعد از سرعت رشد نسبی خوبی برخوردار می شوند. وزن مرغان بالغ یکساله حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم و وزن خروس ها در همین سن ۴ تا ۵ کیلوگرم و بیشتر می باشد.

در خروس های مسن، وزن گاهی به ۶ تا ۶/۵ کیلوگرم و بیشتر هم می رسد. سن بلوغ جنسی و تخم گذاری اغلب در ۷ ماهگی (۲۷ تا ۲۸ هفتگی) بوده و تخم گذاری با تخم مرغ های ریز شروع می شود. تولید تخم مرغ سالیانه بین ۶۰ تا ۸۰ عدد (حدود ۱۸ درصد) با وزن متوسط هر تخم مرغ ۵۰ گرم می باشد. تخم مرغ به رنگ کرم تا قهوه ای تیره و به شکل بیضی کشیده و با پوسته ای نسبتأ ضخیم است.

ضریب تبدیل غذایی بسیار نامطلوب می باشد. به طوری که در مقابل حدود ۲۰ کیلوگرم غذای مصرفی ۱ کیلوگرم تخم مرغ تولید می شود. گوشت و تخم مرغ آنها دارای طعمی مطلوب بوده ولی در سنین پایین از گوشت خوبی برخوردار نمی باشند. دفعات کرچی در این نژاد زیاد است و معمولأ در سال ۲ تا ۳ بار کرچی در بین این مرغان دیده می شود. ( به طوری که بعد از تولید هر ۲۰ تا ۲۵ عدد تخم مرغ حالت کرچی پدیدار می شود). مرغان لاری معمولأ مادران خوبی نسبت به تخم مرغ های خوابانیده شده در زیر آنها و جوجه های خود نمی باشند.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9183
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.