نژاد گاو سیمنتال

خصوصیات فیزیکی نژاد گاو سیمنتال

رنگ سفید و قرمز، سفید و زرد و یا تمام سیاه (در آمریکا) از ویژگی های ظاهری این نژاد است. هم بی شاخ و هم شاخ دار آن دیده می‌شود. سر، ابرو و قسمت‌های پایین‌تر پاها نیز تا حد زیادی سفید است.

سیمنتال یکی از نژادهای سربزیر و آسان برای مدیریت می‌باشد. وزن گاو نر در  سن بلوغ به طور معمول حدود ۱۰۰۰ تا۱۲۰۰ کیلوگرم و گاو ماده ۶۵۰ تا ۸۵۰ کیلوگرم است. بطوریکه در هلشتاین وزن نر ۱۰۰۰ کیلوگرم و وزن ماده ۶۸۲ کیلوگرم می‌باشد. افزایش وزن آن‌ها حدود ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم در روز است و دارای ضریب تبدیل غذایی بسیار عالی می‌باشند. میانگین قد گاو ماده بالغ ۱۵۰ تا ۱۳۵ سانتی‌متر و میانگین گاو نر بالغ ۱۵۰ تا ۱۶۰ سانتی‌متر است. نسبت گوشت به ضایعات (نظیر چربی لاشه و استخوان) نسبت به سایر نژادها بالاتر است. گوشت مطبوع، نرم، ترد و رنگ قرمز بازار پسند دارد. گاو سمینتال برای اصلاح نژاد نیز کاملا مناسب است. اصلاح نژاد با گاو سمینتال در مقایسه با دیگر نژادهای اصلاحی از آن جهت مناسب است که نه تنها در توانایی تولید شیر بلکه درعین حال در توانایی تولید گوشت ارجحیت دارد. یک نکته قابل توجه این است در هیچ صورتی از اصلاح نژاد نباید از اسپرم گاو نر آمیخته (دورگه) استفاده کرد، زیرا در اغلب موارد ممکن است منجر به شکاف‌های نژادی ناخواسته و نامناسب شود. تعداد ۴۰ تا ۶۰ میلیون راس از این دام در جهان وجود دارد و حدود ۳۵ میلیون راس آن در قارۀ اروپا وجود دارد.

در سیمنتال میزان چربی شیر ۴ درصد و پروتئین آن  ۴۶/۳ درصد می‌باشد که هر چه میزان چربی شیر بیشتر باشد بازار پسندی آن نیز افزایش می‌یابد.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11052
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.