خطر گسترش بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان جامعه را تهدید می‌کند

کارشناس دامپزشکی استان کرمان گفت: در شرایط حساس کنونی جهان و همچنین تغییرات بوم‌شناختی ناشی از خشکسالی و بروز دگرگونی‌های اقلیمی و آب و هوایی، خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند.

دکتر جواد نگارستانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کویر، در رابطه با تاریخچه نامگذاری روز مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان اظهار کرد: حدود ۱۳۰ سال پیش یعنی ششم ژولیه ۱۱۸۵ میلادی پسربچه‌ای ۹ ساله توسط یک سگ هار مجروح و از ۱۴ نقطه بدن دچار جراحات می‌شود که او را نزد لویی پاستور برده و وی هم با واکسیناسیون ابداعی خود این کودک را از ابتلا به هاری نجات می‌دهد.

لزوم ثبت روز مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان در تقویم کشور

وی ادامه داد: در تقویم کشور ما نیز روز ملی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان نامگذاری شد اما متاسفانه علی‌رغم حساسیت و اهمیت این روز از تقویم برداشته شد که امیدواریم بار دیگر این روز مهم در تقویم رسمی کشور و جهت یادآوری به مردم و توجه به این بیماری‌ها گنجانده شود.

کارشناس دامپزشکی استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر خطر ابتلا به زئونوزهای نوپدید نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است، گفت: از بین ۱۷۰۹ عامل عفونی شناخته شده انسان، تعداد ۸۳۲ مورد یعنی حدود ۴۹ درصد آن‌ها زئونوزها بوده و ۱۵۶ مورد نیز عواملی که برای نخستین بار ظاهر و نوپدید گفته می‌شوند.

نگارستانی با یادآوری اینکه تعداد ۱۱۴ مورد یعنی میزان ۷۳ درصد از عوامل نوپدید به عنوان زئونوزها شناخته می‌شوند، تصریح کرد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت WHO، هرگونه بیماری یا عفونتی که بین حیوان و انسان انتقال می‌یابد به عنوان بیماری قابل انتقال بین انسان و حیوان و زئونوز شناخته می‌شود.

دامپزشکان سربازان خط مقدم مبارزه با زئونوزها

وی همچنین به اهمیت نقش دامپزشکان در حوزه بهداشت عمومی به عنوان سربازان خط مقدم مبارزه با زئونوزها اشاره و تصریح کرد: اهمیت زئونوزها بر کسی پوشیده نیست چراکه گاهی خسارات جبران‌ناپذیری وارد کرده‌اند به طور مثال شیوع زئونوزها موجب ایجاد چالش‌هایی حتی در صنعت گردشگری کشورها شده است.

این کارشناس دامپزشکی بیماری‌هایی همچون جنون گاوی، آنفلوآنزای مرغی، سارس، مشمشه، لیشمانیوز(سالک)، سل، هاری، تب مالت(بروسلزو)، شاربن(سیاه‌زخم)، مرس(سندرم تنفسی خاورمیانه)، تب کریمه‌کنگو و… را از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان نام برد.

نگارستانی اظهار کرد: در حقیقت در شرایط حساس کنونی جهان به ویژه شرایط خاص منطقه که متاثر از جنگ‌های فرقه‌ای و تروریسم بین‌المللی، فقر، مهاجرت، سوء تغذیه‌ و اختلالات روانی ناشی از آنها است و از سوی دیگر تغییرات بوم‌شناختی ناشی از خشکسالی و بروز دگرگونی‌های اقلیمی و آب و هوایی جدی است، خطر گسترش بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان بیش از هر زمان دیگری جامعه بشری را تهدید می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: سلامت انسان، حیوان و محیط زیست همچون شبکه‌ای به هم پوسته‌اند که هر گونه اختلالی در هریک از آنها عوارض جدی و پیش‌بینی نشده‌ای را به همراه خواهد داشت.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2473
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.