خود کفایی در صنعت خوراک دام و طیور شدنی نیست

رئیس انجمن خوراک دام و طیور گفت:با توجه به آنکه ۸۵ الی ۹۰ درصد خوراک دام و طیور وارداتی است ، رسیدن به خود کفایی در آینده ای نزدیک امکان پذیر نیست.
مجید موافق قدیری رئیس انجمن خوراک دام و طیور با اشاره به واردات خوراک دام و طیور اظهار داشت: ارزش واردات کنجاله سویا در سال گذشته ،۷۱۰ میلیون دلار بوده که نسبت به سال قبل از نظر وزنی ۴۷ درصد رشد و از نظر وزنی ۳۳ درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به آنکه ذرت دامی از مهم ترین واردات خوراک دام به شمار می رود، گفت: ارزش واردات ذرت دامی در سال گذشته، ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده که از نظر ارزش ۲۲ درصد و وزنی ۳ درصد تقلیل یافته است.
قدیری در ادامه یادآور شد: ارزش واردات جو به عنوان سومین نهاده دامی در سال گذشته، ۴۶۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۹۳ از نظر ارزشی ۱۵ درصد کاهش یافته است.
وی با اشاره به مجموع ارزش واردات غیر نفتی بیان کرد:  مجموع واردات غیر نفتی در سال گذشته ۴۱ میلیارد و ۴۹۹ میلیون دلار بوده که از این میزان ۳٫۴ درصد سهم ذرت،۱٫۱ درصد سهم جو و ۱٫۷ درصد سهم کنجاله سویا اختصاص داشته است.
رئیس انجمن خوراک دام و طیور ادامه داد: ارزش واردات خوراک دام در سال ۹۴، ۴۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال گذشته از نظر ارزش ۱۱۴ درصد و وزنی ۷۲ درصد افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه خود کفایی در خوراک دام و طیور امکان پذیر نیست، گفت: با توجه به آنکه ۸۵ الی ۹۰ درصد خوراک دام و طیور و آبزیان وارداتی است لذا در آینده ای نزدیک نمی توانیم به خود کفایی برسیم، اما گفتنی است که با افزایش بهره وری و کاهش ضریب تبدیل تولید شیر، گوشت و تخم مرغ می توان میزان واردات را کاهش داد.
قدیری تصریح کرد: افزایش تولید در صنعت خوراک دام و طیور با تخصیص منابع، تکنولوژی پیشرفته و استفاده از آن در صنعت دامپروری کشور امکان پذیر است و نباید فراموش کرد که  افزایش دانش منابع انسانی نیز تاثیر بسزایی در کاهش واردات و صادرات خوراک دام و طیور دارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3855
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.