دامدارن مراقب باشند؛ شیوع سویه جدید تب برفکی در کشور

دکتر جاویدی گفت: در راستای محدودسازی سویه جدید بیماری تب برفکی و جلوگیری از گسترش آن لازم است اصول بهداشتی در واحدهای دامداری مد نظر و مورد عمل قرار گیرند.
به گزارش ITPNews، دکتر جمال الدین جاویدی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به شیوع سوی جدید تب برفکی در کشور، اظهار داشت: بیماری تب برفکی یکی از مهمترین بیماریهای‌ جمعیت دامی نشخوارکنندگان خصوصا گاو و گوساله محسوب می‌گردد که در طی سال جاری علی‌رغم کمبود واکسن تولیدی و بهادار بودن واکسن وارداتی، با اعمال محدودیت و کنترل تردد و جابجائی دام و ممنوعیت خروج دام از استان سیستان و بلوچستان، مدیریت در کانونهای بروز بیماری و همچنین مدیریت در مصرف واکسن محدود موجود در کشور، موارد گزارش شده بیماری تب برفکی در ۹ ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۳، کاهش ۳۸ درصدی داشته است.
وی افزود: رخداد و بروز سویه جدیدی از بیماری در کشورهای منطقه خصوصا ترکیه و عربستان که با توجه به ناآرامی‌‌های حاکم در منطقه، اطلاع رسانی بیماری در سایر نواحی مناطق را تحت شعاع خود قرار داده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: این بیماری در برخی از واحدهای اپیدمیولوژیک کشور نیز گزارش شده است، لذا در راستای محدودسازی بیماری و جلوگیری از گسترش آن لازم است موارد ذیل در واحدهای دامداری مد نظر و مورد عمل قرار گیرند:
۱٫ به منظور کاهش احتمال خطر ناشی از ورود ویروس به گله، از هرگونه جابجائی دام، خرید و فروش غیر ضروری و حضور در میادین دام و مناطق پرخطر خوداری گردد.
۲٫ ضمن رعایت اصول بهداشتی قرنطینه ای و فعال نمودن حوضچه های ضدعفونی ورودی واحد دامداری و اجرای ضدعفونی کامل خودروهایی که الزام ورود به دامداری را دارند، از ورود افراد، وسایل نقلیه، تجهیزات و … متفرقه به داخل واحد جلوگیری بعمل آید. اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان، مسئولین بهداشتی، مامورین تلقیح مصنوعی، مامورین بیمه و رکورد گیری شیر، صاحب دامداری و …. می بایستی وسیله نقلیه خود را کمافی السابق در محوطه خارج از دامداری مستقر نموده و از لباس کار یکبار مصرف و یا لباس کارس مخصوص خود واحد استفاده نمایند.
۳٫ به منظور دریافت اطلاعات از آخرین فرایند های کنترلی بیماری در منطقه، ضمن تماس با شبکه های دامپزشکی دولتی محل استقرار واحد دامداری خود، از وضعیت بیماری تب برفکی در سایر واحدهای دامداری در همسایگی خود نیز اطلاع حاصل نمائید.
۴٫ در صورت بروز بیماری در واحد دامداری ضمن اعلام سریع مراتب به نزدیکترین واحد دامپزشکی دولتی، تمام عملیات غیرضروری در واحد متوقف و با همکاری و هماهنگی دامپزشکی دولتی منطقه، روند کنترل بیماری اعمال گردد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3235
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.