دامپزشکی و فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی

اشاره :

۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی است. دانشی که در ایران پیشینه‌ای بس طولانی دارد تا جایی که در متون کهن ایران، از زردشت به عنوان نخستین دامپزشک نام برده شده و داستان درمان اسب گشتاسب در متون مختلف زرتشتی روایت شده است.

درمتون پهلوی آمده است که درباریان وقتی درمناظره اززردشت شکست خوردند از بیم آنکه کلام زردشت در گشتاسب  نفوذ کند، توطئه‌ای چیدند. آنان ،نهانی وارد خانه زردشت شدند و استخوان مرده در خانه او نهادند. آنگاه گشتاسب را به خانه زردشت  بردند تا او را نزد گشتاسب رسوا کنند. شاه فریب بدکاران را خورد و زردشت را به زندان افکند.

هنگامی که زردشت درزندان بود اسب سیاه گشتاسب “شید” که بسیار مورد علاقه او بود فلج شد، گویی که انگار در شکمش فرو رفته بود. خبر به شاه رسید. شاه غمگین شد و پزشکان دربار را فراخواند. اما هیچ کدام از پزشکان نتوانستند اسب را درمان کنند. در زندان خبر به زردشت رسید و او برای شاه پیام داد که می‌تواند اسب را درمان کند.

اما چهار شرط برای این کار گذاشت: “گشتاسب دین او را بپذیرد؛ اسفندیار حامی دین باشد؛ هوتوس (به یونانی: آتوسا)، همسر گشتاسب و مادر اسفندیار، به دین بگرود و توطئه‌گران رسوا و مجازات شوند.”

گشتاسب شرایط او را پذیرفت و زردشت با نیایش به درگاه اورمزد اسب را شفا داد.

حتی اگر این داستان افسانه‌ای بیش نباشد، باز در سابقه طولانی علم دامپزشکی در ایران با وجود محبوبیتی که حیواناتی نظیر اسب، سگ، گاو و گوسفند، … نزد ایرانیان داشته‌اند، و با وجود پیشینه‌ کهن دامداری در ایران، تردیدی نیست.

درحال حاضرکشور باقریب به ۱۵ دانشکده دامپزشکی سالانه ۱۰۰۰ فارغ التحصیل دامپزشک و ۲۰۰۰ فارغ التحصیل مرتبط با رشته دامپزشکی دارد ، بازارکار این گروه که آنها را گمنامان حرفه پزشکی نامیده اند چگونه است ؟

وضعیت دانشکده های دامپزشکی درکشور 

حدود ۱۵ دانشکده دامپزشکی در کشور فعال هستند که شرایط آموزشی و پژوهشی متفاوتی بر آنها حاکم است.
معاون اداری و مالی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد چندی پیش درمیزگردی که درخبرگزاری ایسنا برگزارشد درمورد وضعیت دانشکده های دامپزشکی گفت: برخی دانشکده‌ها که سابقه بیشتری در امر آموزش و پژوهش دارند از وضعیت مطلوب علمی برخوردارند.

وی در پاسخ به این سوال که علم دامپزشکی کشور تا چه اندازه به استانداردهای جهانی نزدیک است؟ گفت: واقعیت این است که در این زمینه با کشورهای پیشرفته در یک سطح عمل نمی‌کنیم و این امر به کمبود امکانات و تجهیزات برمی‌گردد.

وی بهداشت عمومی دام و جنبه اقتصادی آن را در دانشگاه‌ها قابل تامل و پیگیری دانست و افزود: با توجه به ۴۵۰ بیماری مشترک بین انسان و دام، این وظیفه مراکز علمی و تحقیقاتی است تا راهکارهای کنترل این بیماری‌ها را شناسایی و از طرف دیگر با تولید دام و گوشت مطلوب به بخش اقتصادی کشور کمک کنند.

وضعیت فارغ التحصیلان دامپزشکی:کمبود دامپزشک داریم

هم‌اکنون ? ۶۵۰۰?نفر در بخش خصوصی دامپزشکی در سطح کشور مشغول به فعالیت هستند.
رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور درمورد وضعیت فارغ التحصیلان دامپزشکی دراین مورد می گوید: سالانه ? ۱۰۰۰?دکتر دامپزشک و ? ۲۰۰۰?نفر در سایر رده‌های دامپزشکی دانش‌آموخته می‌شوندو تعداد دانش‌آموختگان از این دانشکده‌ها در مقایسه با تعداد واحدهای دامی بیشتر از نیاز است.

به نظرمی رسد فزونی یافتن فارغ التحصیلان دانشگاهی زن و عدم وجود فرصت های شغلی برای آنها دوگانگی درمورد تعداد فارغ التحصیلان و نیاز بازارکاربه آنها به وجود آورده باشد هاشمی تبارمعاون اداری و مالی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد درمیزگرد ایسنا این مورد می گوید : متاسفانه برخی دانشگاه‌ها بیشتر از نیاز جامعه دانشجو می‌پذیرند که این امر در آینده مشکل جذب آنان به بازار کار را به دنبال دارد.

وی چنین تصریح کرده است : متاسفانه در سال‌های اخیر وضعیت جنسیت در پذیرش دانشجو به نفع دختران بوده است و حتی در بعضی سال‌ها ۷۰ درصد پذیرفته شدگان خانم بوده‌اند که با توجه به سختی کار در این رشته برای آنان، فقط توانسته‌اند جذب کارهای آزمایشگاهی شوند.

هاشمی تبارراهکاروزارت علوم را برای حل عدم تعادل جنسیتی فارغ التحصیلان دامپزشکی ممانعت از ورود زنان به این رشته اعلام کرده و گفته است : با مکاتباتی که با وزارت علوم انجام گرفت هم اکنون نسبت پذیرش پسران و دختران در این رشته به نسبت مساوی صورت می‌گیرد.

عصاریان رییس سازمان نظام دامپزشکی خراسان رضوی هم درمورد اشتغال زنان دراین بخش چنین اعتقاد دارد :دامپزشکی کار سختی است و خانم‌ها در زمینه درمان دام‌های بزرگ با مشکل مواجه‌اند و باید بیشتر در قسمت آزمایشگاهی و بسته بندی گوشت فعالیت داشته باشند.

وی همچنین می گوید: با توجه به این امر و این‌که اکثر خانم‌ها امکان اشتغال و زندگی در شهرستان‌ ها را ندارند در تمام مراکز شهرستان‌ها و بخش‌ها و دهستان‌ها مشکل با کمبود دکتر مرد مواجهیم.

واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی

چشم انداز اشتغال دامپزشکان دربخش دولتی چندان دلنوازنیست ، موج خصوصی سازی به این بخش نیز رسیده ویکی ازسیاست هایی که درسال های اخیرمورد توجه قرارگرفته واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی است .

 برطبق آنچه رییس سازمان نظام پزشکی گفته سی درصد فعالیت های  بخش دام به بخش خصوصی واگذار شده است وبنا برآنست  تا جایی که به نظارت و حاکمیت سازمان دامپزشکی لطمه نخورد صددرصد امور این سازمان به بخش خصوصی واگذار شود.

مسوولان دامپزشکی کشور اعتقاد دارند که با اجرای واگذاری اموربه بخش خصوصی نه تنها برای دانش آموختگان این بخش اشتغال ایجاد می شود بلکه گام هایی اساسی درجهت توسعه بهداشت کشور برداشته می شود ، اما آیا فعالیت دراین بخش برای فارغ التحصیلان دانشگاهی راحت بوده است ؟

بخش خصوصی و هزارتوهای آن

دامپزشک جوانی که تجربه تاسیس کلینیک خصوصی را در کنار عضویت هیات علمی دانشکده را  در کارنامه سال‌های فعالیتش دارد راه‌های پیش‌روی یک دامپزشک جوان را برای ورود به عرصه خوداشتغالی چنین معرفی می‌کند:کسب مجوز درمانگاه‌، مجوز دفتر خدمات درمانی و کلینیک سیار،این موارد،۳ مسیر یک دامپزشک در آغاز فعالیت پس از فارغ‌التحصیلی است. هر چند مراحل گرفتن مجوز، با طی مراحل اداری دشوار و زمانی طولانی، بسیاری از متقاضیان کسب مجوز را ناامید کرده و در همان ابتدای راه، کار را رها می‌کنند ولی پافشاری و پی‌گیری‌های در نهایت می‌تواند منجر به کسب مجوز شود، مجوز جهت تاسیس یک کلینیک سیار و این تنها گزینه‌ای است که پس از ده سال تحصیل و مدت زمان سپری شده برای کسب مجوز، عاید یک دامپزشک جوان می‌شود. شرایط خاص فعالیت کلینیک‌های سیار،‌ با توجه به تازه‌کار بودن دامپزشک، گمنام بودن در بازار و نداشتن شهرت نمی‌تواند پاسخی باشد در جهت تامین حداقل هزینه‌های زندگی.

کسب مجوز دفتر خدمات درمانی، دیگر راه پیش روی ورود به عرصه کارآفرینی متخصصین این حرفه است که این عضو هیت علمی فعالیت در این عرصه را نیز برای بسیاری از فارغ‌التحصیلان مشکل می‌داند. چنانچه دامپزشکی با داشتن مجوز دفتر خدمات درمانی، اجازه پذیرفتن و درمان در محل را ندارد و تنها باید به مراکز نگهداری، پرورش و کشتارگاه‌های دام و طیور مراجعه کرده و با ویزیت و رسیدگی به وضعیت حیوانات و پرندگان، توانایی‌های خود را نشان دهد. از آنجا که ساعت کاری کشتارگاه‌ها نیمه شب است و کشتارگاه‌ها در حومه‌های شهرها قرار گرفته‌اند، عملاً مراجعه برای دامپزشکان دشوار خواهد بود و این شرایط، فعالیت بانوان دامپزشک را بسیار محدودتر کرده است.

بهترین حالت فعالیت در بخش خصوصی برای یک دامپزشک، کسب مجوز درمانگاه و ارایه خدمات در این قالب است. هر چند این دامپزشک معتقد است، با توجه به قوانین تاسیس، موفقیت برای کسب مجوز درمانگاه عملاً تنها امپزشکان با تجربه بالای کاری موفق به کسب مجوز می شوند.

وی وام‌های و تسهیلات ارائه شده از سوی دولت را راهکاری در جهت کمک به حرکت دامپزشکان جوان می‌داند. به صورتی که در کشورهای پیشرفته افرادی که به صورت انفرادی کار می‌کنند، تحت حمایت‌های دولتی، مالی و اعتباری هستند. شرایط سخت دریافت تسهیلات، دریافت وثیقه سنگین، انتظار پرداخت اقساط سنگین از همان ابتدای پرداخت وام و بالا بودن اجاره بهای محل کار از معضلاتی است که همچنان گریبان گیر توسعه بخش خصوصی در حرفه دامپزشکی است. این فارغ‌التحصیل رشته دامپزشکی همچنین عدم کسب درآمدی مناسب در جهت پاسخ به هزینه‌های زندگی و در حد بازپرداخت وام دریافتی را بدون داشتن پشتوانه مالی شخصی، غیرممکن و نادر می‌داند.

در گفتگویی که با یکی از دانشجویان مقطع دکتری دامپزشکی داشتیم وی اتکا به چند سیستم کار قدیمی را برای حضور در بخش خصوصی کافی نمی‌داند و از وجود انواع خدماتی که یک دامپزشک می‌تواند عهده‌دار شود نام می‌برد. در ضمن وی عدم اطلاعات کافی فارغ‌التحصیلان، عدم ریسک پذیری و تحت تاثیر بودن این صنعت از تصمیمات دولت را از دیگر نقایص فعالیت در این حرفه می‌داند.

مرادی که دانشجوی سال دوم دکترای تخصصی این رشته است از دیگر دامپزشکان جوانی است که با دارا بودن سابقه کار در بخش خصوصی، رکود در این صنعت را به دلیل عدم سرمایه‌گذاری می داند. به اعتقاد وی سرمایه‌گذاری در این صنعت ، رونق آن را به دنبال داشته و فرصت‌های شغلی جدیدی را ایجاد خواهد نمود. وی این حرفه را سخت و پرخطر می‌داند و با اشاره به ساعات کاری سخت، دستمزد پرداختی را با توجه به توانایی و میزان کار دامپزشک، ناعادلانه می‌داند. این دانشجوی دامپزشکی معتقد است هنوز فرصت‌های شغلی مناسبی در شهرستان‌ها قابل دسترسی است که دانش‌آموختگان این رشته در صورت قبولاندن خود به مشتریان و بازارکار و نشان دادن توانایی‌ها قادر به کسب پتانسیل ها وفرصت‌های شغلی خواهند بود.

ختم کلام :

آنچه از این صحبتها برمی آید اینست که فارغ التحصیلان دامپزشکی نباید روی اشتغال دربخش دولتی حسابی بازکنند ، گرایش اغلب فارغ التحصیلان هم به فعالیت در بخش خصوصی است.

در این میان علاوه بر محدودیتهای قانونی در ارائه جواز کسب، شاغلین جوان به لحاظ ویژگی های خاص شغلی، با محدودیت فعالیت روبرو هستند، چنانکه لازمه کسب پروانه درمانگاه ثابت، کسب امتیازاتی است که این امتیازات بر اساس زمان فعالیت در کلینیک سیار، مقالات و کتب چاپ شده و دوره های بازآموزی سنجیده می شود. موارد فوق، پاره ای از معضلات پیش روی بخش خصوصی در حرفه دامپزشکی است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1704
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.