دامپزشکی درخط مقدم پدافندزیستی

دامپزشکی درخط مقدم پدافندزیستی/کسب آمادگی برای رویارویی با بحران

رئیس شبکه دامپزشکی شهربابک با اشاره به اهمیت پدافند زیستی گفت: باید با اقدامات لازم آمادگی برای رویارویی با شرایط بحرانی کسب شود.

مجید اسدی با گرامیداشت هفته پدافند غیر عامل  از پدافند زیستی به عنوان یکی از محورهای هشتگانه پدافند غیرعامل نام برد و گفت: دامپزشکی در این حوزه از اهمیت وافری برخوردار است.
اسدی تصریح کرد: با توجه به وفور بیماری های مشترک و قابل انتقال حیوانات به انسان و لزوم حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور در برابر امراض و تهدیدهای احتمالی، به خطیر بودن نقش و وظایف دامپزشکی پی می بریم.
وی ادامه داد: در حوزه پدافند زیستی شش بخش تعریف شده که دامپزشکی در دو حیطه اصلی شامل حراست از دام ها و حفظ سلامت انسان ایفای وظیفه می کند؛ بنابراین حفظ زیرساخت ها و کسب آمادگی به لحاظ فنی و علمی برای کاهش آسیب در این حوزه ها و مصون سازی کشور در برابر تهدیدهایی که ممکن است از این طریق ما را در معرض مخاطرات گوناگون قرار دهد، ضروری است.

اسدی دامپزشکی را بازوی پدافند غیرعامل دانست و لزوم کسب آمادگی برای مواجه با بحران های احتمالی را یادآور شد و گفت: با توجه به این که حدود ۵۰ درصد بیماری های شناخته شده و ۷۵ درصد بیماری های نوپدید و بازپدید، بین انسان و حیوانات مشترک است، نقش دامپزشکی در حوزه پدافند غیرعامل و پیشگیری از بروز بحران در این بخش ها به خوبی نمایان می شود.

وی ادامه داد: مهم ترین وظیفه دامپزشکی در زمینه پدافند غیرعامل را آشنایی دامپزشکان با بیماری های مشترک انسان و دام، شناسایی و تشخیص سریع عامل بیماری برای اقدامات پیشگیری و کنترل بیماری ها، اقدامات لازم برای درمان دامهای بیمار برای جلوگیری از ضررهای اقتصادی به جامعه، اقدامات قرنطینه ای در جلوگیری از انتشار و انتقال بیماری ها و آموزش دامدارن و افراد جامعه درجهت کنترل و جلوگیری از بروز بیماری ها است.

اسدی افزود: کلاس های آموزشی و ترویجی با محوریت بیماری های مشترک و لزوم رعایت بهداشت در دامداری ها  و مرغداریها در چندین روستای این شهرستان برگزار خواهد شد.
منبع: خبرگزاری مهر

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9584
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.