گاوشیری

درماتیت انگشتی در گاو های شیری

 درماتیت انگشتی فعال (kissing lision) جراحت بصورت زوج و در کنار هم با حاشیه قابل تفکیک از یکدیگر بروز می کند رنگ جراحت متغیر می باشد و از حالت خاکستری تا قرمز قابل تغییر است.

سطح آن مرطوب بوده بطوریکه در هنگام لمس محل جراحت علاوه بر درد بسیاری که دام متحمل می شود در ناحیه خونریزی ایجاد می گردد در این حالت نیز حیوان از حرکت کردن امتناع کرده و وزن گیری بر روی اندام حرکتی دیگر خواهد بود .

شیوع بیماری در فصول بارندگی بخصوص بهار و پاییز بیشتر می باشد روی این اصل بستر مرطوب و درجه حرارت نسبتا بالا و استفاده بیش از حد از حمام های پیشگیری کنننده نظیر حمام عبوری فرمالین یا کات کبود زمینه را برای ایجاد بیماری بیشتر می نماید .

به دنبال بروز بیماری در یک دام، بلافاصله بیماری در میان گاو های گله شیوع پیدا می کند که ابتلای آن حتی به ۹۰% هم میرسد . در تمام سنین امکان ابتلا وجود دارد البته این احتمال در تلیسه هایی که به اولین دوره شیرواری خود وارد می شوند بیشتر می باشد همچنین امکان ابتلا در گله با ورود دام های جدید مبتلا بیشتر نیز می شود.

با توجه به نکات گفته شده در مورد درماتیت انگشتی باید توجه داشت که با رعایت بهداشت در دامپروری ها ،به حداقل رساندن میزان رطوبت جایگاه و بستر ،عدم استفاده از ابزار اصلاح سم از یک دامپروری در یک دامپروری دیگر ،ممانعت از ورود گاوهای مبتلا به گله سالم ،به کارگیری قرنطینه و انجام تمهیدات ضدعفونی می توان از بروز و شیوع بیماری جلوگیری کرد و التزام به رعایت این اصول در میان دامپروران می تواند از زیان های اقتصادی که درماتیت انگشتی به جامعه دامپروری وارد می کند جلوگیری کند.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11763
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.