در دانشگاه تبریز؛دومین سمینار ملی الیاف دامی برگزار شد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز گفت: محیط زیست، جنگل و مرتع متعلق به نسل‌های آینده است و حفظ محیط زیست در شرایط امروز جوامع بشری باید مهمترین دغدغه کشورها باشد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا منطقه آذربایجان‌ شرقی، محمد مقدم واحد، در دومین سمینار ملی الیاف دامی در دانشگاه تبریز، با تاکید بر اینکه در سال‌های اخیر تحقیقات و استفاده از الیاف مصنوعی در مقایسه با الیاف طبیعی زیاد شده است، اظهار کرد: مسئؤلان و دانشمندان این عرصه باید فکری اساسی برای آن داشته باشند چرا که این امر موجب خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست و سلامت انسان‌ها می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، در ادامه با بیان اینکه حفظ محیط زیست باید مهمترین دغدغه جوامع بشری باشد، یادآور شد: محیط زیست، جنگل و مرتع متعلق به نسل‌های آینده نیز است که باید برای نگهداری و حفظ آن با تمام توان بکوشیم و در این راستا اراده و عزم ملی، هماهنگی و برنامه ریزی مسؤولان، دانشمندان و عموم اقشار مختلف مردم ضروری است.

به گفته وی، در دهه‌های اخیر تخریب جنگل‌ها و مراتع، تبدیل مراتع به مزارع و اراضی کشاورزی، استفاده غیراصولی از کود و سم در مزارع از سوی انسانها باعث تخریب منابع طبیعی و مشکلات برای محیط زیست شده است.

همچنین سیدعباس رأفت، دبیر علمی دومین سمینار ملی الیاف دامی با بیان اینکه ۸۶ مقاله به دبیرخانه این سمینار ارسال شده بود، اضافه کرد: از این تعداد در طول دو روز برگزاری سمینار، ۲۶ عنوان مقاله در قالب سخنرانی و ۶۰ عنوان مقاله نیز به صورت پوستر ارائه می‌شود.

به گفته وی، از مجموع ۸۶ مقاله جهت ارائه، ۱۸ مقاله در موضوع‌ فرش و قالی، ۱۷ مقاله در راستای ژنتیک و اصلاح دام، ۱۵ مقاله در مورد تغذیه دام، ۹ مقاله درباره پوست و چرم، ۱۱ مقاله در خصوص مدیریت و فیزیولوژی، ۸ مقاله در موضوع های بیماری‌های دامی، ۷ مقاله در زمینه اقتصاد و بازاریابی و یک مقاله نیز در مورد طراحی مد قابل دسته بندی بودند. نکته قابل تامل و نگران کننده عدم دریافت مقالاتی مربوط به ابریشم و اندک بودن تعداد مقالات دریافتی در خصوص طراحی مد و لباس با استفاده از الیاف دامی بود.

عضو هیات علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه در دومین سمینار سعی شده اهمیت الیاف دامی از جمله پشم، کشمیر، ابریشم، موهر، مرخز، آنقوره، کشقورا، پشم و کرک شتر، خز، پر، مرینوس از منظر حفظ و ارتقای سلامت انسان بیشتر مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: رونق یافتن محصولات سنتتیک در جوامع بشری موجب آسیب دیدگی محیط زیست می شود و مادامی که بشر به خورشید، آب، کشاورزی و دامپروری دسترسی دارد، می تواند بدون آسیب زدن به محیط زیست به تولید الیاف دامی ادامه دهد که نشانه های تاریخی نیز حاکی از آن است که تولید و مصرف الیاف دامی توسط انسان تاریخ دیرینه‌ای داشته و با طبیعت سازگار بوده و صدمه‌ای بدان وارد نمی‌کند.

بر اساس این گزارش، این سمینار از سوی گروه علوم دامی و انجمن علمی علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با همکاری اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف روستایی استان آذربایجان شرقی، انجمن تخصصی صنایع نساجی استان آذربایجان شرقی، مرکز تحقیقات کشاورزی استان آذربایجان شرقی، بخش تحقیقات علوم دامی معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی برگزار شده است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1300
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.