دستگاه تنفسی طیور

دستگاه تنفسی طیور

دستگاه تنفسی طیور با دستگاه تنفس پستانداران فرق زیاد دارد زیرا علاوه بر شش ها کیسه های هوایی نیز منظم به دستگاه تنفسی است. شش بین قفسه سینه  قرار گرفته و به دنده ها چسبیده است. شناسایی دستگاه تنفس طیور بسیار مهم می باشد زیرا تعداد زیادی بیماری این ناحیه را مورد هجوم خود قرار می دهد که از همه مهمتر بیماری مزمن تنفسی است. اندازه ریه در طیور نسبت به دام های دیگر کوچک است.

نای در طیور از دو قسمت یکی در بالای حنجره و یک  قسمت در پایین سیرنکس تشکیل شده است. نای در انتها به دو نایچه  تقسیم می گردد که هر یک به یک ریه می رود طنابهای صوتی در خروس فوق العاده قوی است و در قسمت پایین حنجره تولید صوت میکند. در جلو ریه های به وسیله یک پرده و دیافراگم کاذب محدود می شوند.

منظم به هر یک از دو ریه کیسه های هوایی قرار دارد. این کیسه ها چهار جفت است که از قسمت گردن تا کمر در دو طرف ستون فقرات قرار گرفته است و یک کیسه هوایی دیگر در محوطه سینه قرار دارد. این کیسه در ناحیه گردن، بطن، سینه و بین ترقوه واقه شده است وجود این کیسه های هوایی علاوه بر اینکه به عمل تنفس کمک می کند سبب سبک شدن بدن و در نتیجه تسهیل پرواز همچنین حفظ تعادل بدن در هنگام پرواز می گردند.

در هنگام تنفس هوا به داخل کیسه های هوایی می رود. و مقداری از گازها در این کیسه ها تبدیل می شوند بدین ترتیب علاوه بر شش ها این کیسه های هوایی نیز به کار تنفس کمک می نماید.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4367
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.