اجرای ناقص طرح سهمیه‌بندی تولید

دست انحصارگران خوراک دام و طیور هنوز از بازار کوتاه نشده است

یکی از مشکلاتی که تا قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برای مرغداران و دامداران مصائب گوناگونی را به ارمغان آورده بود، موضوع نوسانات قیمت خوراک و چگونگی تأمین آن بود. اما گویا بعد از برهه زمانی کوتاه، دوباره مشکلات قبلی برگشته و دمل چرکین انحصار، سر باز کرده است.
رئیس تعاونی مرغداران اصفهان با اعلام این خبر گفت: هنوز دست انحصارگران خوراک دام و طیور از بازار کوتاه نشده و آنها همچنان در این حیطه، تاخت و تاز می‌کنند.
اسدالله بیدرام با اشاره به اینکه نوسانات قیمت خوراک، ریشه پرورش‌دهندگان را خشک می‌کند، افزود: با وجود اینکه در ابتدای دولت یازدهم، مبارزه با انحصارطلبی صورت گرفت و تا مدتی نیز بازار ثبات نسبی را تجربه کرد، اما دوباره این افراد قد علم کرده و مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان به وجود آورده‌اند.
به گفته وی، با این مدلل، در روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم ذرت، ۳۰۰ تومان افزایش یافته که این مسئله، حداقل یک‌هزار و ۵۰۰ تومان قیمت تمام‌شده را افزایش خواهد داد. البته از طرف دیگر نرخ جوجه یک‌روزه هم بالا رفته و باری بر دوش تولیدکنندگان شد. تمام این اتفاقات در حالی رخ داد که شرکت پشتیبانی امور دام نیز وارد میدان شد و با توزیع مرغ چهارهزار و ۵۰۰ تومانی، سعی در قیمت برای مصرف‌کننده داشت.
رئیس تعاونی مرغداران اصفهان خاطرنشان کرد: بنابراین اگرچه قیمت مرغ در هفته‌های گذشته افزایش یافته، اما این موضوع نه‌تنها نتوانسته سود بیشتری نصیب مرغداران کند، بلکه ضرر و زیان آنها را چند برابر کرده است. زیرا با احتساب تمام تکانه‌ها می‌توان به جرات ادعا کرد که حداقل سه‌هزار و ۳۰۰ تومان به قیمت تمام‌شده محصول اضافه شده است.
بیدرام با بیان اینکه مصوب شده به ازای هر کیلوگرم صادرات مرغ، یک‌هزار تومان مشوق صادراتی پرداخت شود، ادامه داد: این مسئله نیز نمی‌تواند مشکلی را حل کند. زیرا انباشتگی به قدری است که این صادرات، توانایی مهار آن را ندارد. از اینها گذشته، قیمت مرغ در ایران، نسبت به بازارهای جهانی بسیار بالاتر است.
وی با اشاره به سهمیه‌بندی تولید در هر استان، تصریح کرد: کار سهمیه‌بندی نیز به جایی نرسید، زیرا هنوز به‌طور دقیق در همه استان‌ها اجرا نمی‌شود؛ به‌عنوان مثال، اگر استان اصفهان، پایبند سهمیه تعیین شده باشد و مقدار کمتری تولید کند، استان دیگری با تولید بیشتر و شکستن قانون سهمیه‌بندی، آن را جبران کرده و مرغ اضافی خود را به اصفهان می‌فرستد، کمااینکه تقریباً ۱۵۰ تن مرغ به صورت روزانه از استان‌های دیگر به اصفهان سرازیر می‌شود و هیچ نظارتی هم در این باب صورت نمی‌گیرد.
بیدرام با بیان اینکه در سال جاری، نوسانات بازار خوراک نگران‌کننده شده، اظهار داشت: باید تعزیرات و نهادهایی که مسئولیت نظارت را بر عهده دارند، با انحصارگران مقابله کرده و اجازه ندهند که بیش از این، بازار را به هم بریزند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5308
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.