شیر

دست کارخانه های لبنی مازندران درجیب دامداران

مدیرکل جهادکشاورزی مازندران گفت که واحدهای لبنی این استان شیرخام را ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از نرخ مصوب شورای اقتصاد خریداری می کنند.
دلاور حیدرپور در ستاد تنظیم بازار مازندران افزود : شورای اقتصاد قیمت هرکیلوگرم شیرخام را ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال تعیین کرد ،ولی واحدهای لبنی استان شیر را در هر کیلوگرم بین ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ ریال از دامداران خریداری می کنند.وی اضافه کرد : اگرچه بخش زیادی از شیر استان در دامداری های سنتی و با احتمال بار میکروبی بالا تولید می شود ، ولی نباید این مشکل زمینه ای برای اجحاف تولیدکنندگان باشد.
مدیرکل جهادکشاورزی مازندران گفت که همچنین این واحدها وجه شیرخریداری را در فاصله زمانی ۹۰ تا ۱۰۰ روزه پرداخت می کنند و این مشکلات دامداران استانی را دو چندان کرد.
حیدرپور افزود : برای کاهش بار میکروبی شیرخام در ایستگاههای جمع آوری و دامداری های صنعتی ، خرید دستگاههای سردکن با تسهیلات ارزان قیمت در دست اجراست تا دامداران بتوانند با افزایش زمان نگهداری تولید خود را به کارخانه ها برسانند.
به گفته وی در مازندران ۱۱۴ ایستگاه جمع آوری شیرخام دارای مجوز هستند که ۸۰ ایستگاه کار جمع آوری شیر را انجام می دهند.
بر اساس آمارهای رسمی در مازندران مازندران سالانه با تولید حدود ۷۰۰ هزار تن شیر خام ، رتبه دوم کشور را دارد. ۷۰ درصد از این میزان شیر در واحدهای سنتی و در روستاها تولید می شود.
در حال حاضر ۲۳ کارخانه فعال فراوری شیر در مازندران وجود دارد که دو هزار و ۵۰۰ تن شیر مصرف می کنند که از این مقدار فقط ۴۵۰ تن آن را از دامداران داخل استان می خرند.
هم اکنون سرانه مصرف شیر در مازندران ۸۵ تا ۹۰ کیلوگرم است که با سرانه کشور برابری می کند.
میانگین جهانی مصرف شیر ۱۶۰ کیلوگرم و کشورهای توسعه یافته نیز حدود ۳۰۰ کیلوگرم است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4363
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.