گوشت قرمز

دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار

محمدرضا ملاصالحی رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به دلایل افزایش قیمت گوشت در یکی دوماهه اخیر گفت: استفاده از دام زنده در ماه های پر مصرف موجب شده تا سیستم دلالی در عرضه گوشت قرمز رونق بیشتری بگیرد. در میانگین سه سال گذشته تنها هزار تومان به قیمت دام زنده اضافه شده و هم اکنون هرکیلو گوشت دام زنده ۱۲ هزار تومان است که در ماه گذشته ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان بوده، عرضه انبوه در طی این ماه ها روند افزایشی اش با کندی مواجه شده که ممکن است یکی از دلایل افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار، همین باشد.رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران معتقد است، بر خلاف شایعات ما با کمبود دام زنده در کشور روبرو نیستیم اما تقاضا در این روزها روند افزایشی داشته و دلالان با سوء استفاده از شرایط موجود؛ قیمت گوشت را بالابرده اند تا حاشیه سود خود را بیشتر کنند.
ملاصالحی تاکید کرد: ما در جهت حمایت از تولید داخل، تعرفه قیمت گوشت قرمز را بالا بردیم اما این روند افزایشی را تایید نمی کنیم، بیشترین میزان گوشت قرمز در بازار گوشت گوساله است و تنها ۴۰ درصد مابقی گوشت در بازار، گوشت گوسفندی است، هر کیلو گوشت گوسفندی ۳۴ هزار تومان است و ممکن است در تهران، بسته به منطقه محل عرضه، قیمتها بیشتر از این باشد.
او تصریح کرد: وزارت جهاد باید بازار را تنظیم کند و در حقیقت ابزارها در دست این وزارتخانه است، اما ابزار برخورد در دست ما نیست، ما برای تنظیم بازار واردات گوشت را هم در دستور کار داریم؛ کمبود گوشت در بازار مقطعی است اما مسئله مهم این است که در زمان عرضه انبوه، قیمتها افت می کنند که طبیعتا سیستم دلالی که به دنبال حاشیه سود خود است از وضعیت موجود سوء استفاده می کند، ای کاش درصدی از این سود به جیب مصرف کننده یا تولید کننده می رفت که نمی رود.
احمد مقدسی رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: افزایش قیمت گوشت قرمز را تایید می کنیم اما سود اصلی را واسطه و دلال می برد؛ نه تولید کننده، حال سوال این است که سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده کجاست؟ چرا زمانی که قیمت گوشت زیاد می شود همه ما را مقصر می دانند اما زمانی که قیمتها افت می کند کسی از ما دلجویی نمی کند و ضرر و زیان ها را کسی جبران نمی کند.
او ادامه داد: اگر قیمتها برای تولید کننده هزار تومان افزایش یابد براساس عرف مصرف کننده باید شاهد افزایش ۲ هزار تومانی قیمت گوشت باشد نه ۶ هزار تومان؛ سوال این است که این افزایش قیمت به چه دلیلی است؟ ما از زمستان پارسال با کاهش قیمت گوشت تا سقف ۱۰ هزار ۸۰۰ مواجه شدیم اما مصرف کننده همان قیمت گزاف بیش از ۲۵ هزار تومان را پرداخت کرد؛ در کشور ما تولید کنند و مصرف کننده بیشترین آسیب را می بینند و سود اصلی در جیب دلالان می رود.
وی خاطر نشان کرد: ما در کشورمان مشکل عرضه دام نداریم زیرا تولیدات در کشور به قدری زیاد است که در حال حاضر نه تنها با کمبود که با مازاد دام هم روبرو هستیم تا جایی که مجبور شدیم مقداری از این دامها را صادر کنیم.
عزیزاللهی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران با اشاره به دلایل گرانی قیمت گوشت اظهار کرد: با وجود اینکه روند قیمتها در دامداری ها چندان افزایش نیافته است. برای اینکه دام زنده به مصرف کننده برسد، چند دست می چرخد و همین امر علت اصلی افزایش قیمت گوشت است. و این در حالیست که آنچه موجب حباب در قیمتها شده است دلالانی هستند که به رشد قیمتها دامن زده اند.
ایشان یادآور شد: در برخی مواقع مانند محرم و صفر و یا اعیاد خاص، میزان مصرف در کشور بیشتر از تولید می شود که در این زمان ما باید بازار را تنظیم کنیم. در حالیکه دامداران با تمام توان در حال تولید گوشت اند تا نیاز کشور را تامین کنند.
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7942
1 پاسخ
  1. افشین صدر دادرس
    افشین صدر دادرس says:

    به آقایان بفرمایید که عدم سیاستگذاری درست صادرات دام زنده مهمترین و اصلی ترین عامل گرانی است مسئولین وزارت جهاد کشاورزی دست دلالان صادر کننده را باز گذاشته اند تا بدون تنظیم بازار داخلی نسبت به صادرات اقدام کنند میگویید چرا دلال خوب بروید از همین آقای عزیز الهی که مدیرعامل اتحادیه دامداران است بپرسید که جناب شما بعنوان متولی دامداران کشور تا حالا چقدر دام صادر کرده ای یا از اتحادیه عشایری بپرسید بعنوان تنها نهاد مردمی متشکل دامداران دارای دام سبک امسال چقدر دام صادر کرده است و بعد بروید و ببینید این آقایان مجمع صادر کننده دام چه کسانی هستند و جالب است که دلالی در داخل بنظر حضرات اشکال دارد ولی دلالی صادرات و واردات بی اشکال است ضمن اینکه آقای ملاصالحی فراموش کرده اند که هیچ وقت سابقه نداشته که در این فصل که فصل عرضه است و ضمنا بدلیل افزایش گرما مصرف گوشت مردم کاهش پیدا می کند قیمت گوشت روند صعودی داشته باشد آقای ملاصالحی حدود دو ماه پیش گفتند که وارد شدن دام عشایر به بازار در دو ماه آینده قیمتها کاهش خواهد یافت اما دو ماه گذشت و دام عشایر وارد شد و قیمتها همچنان رو به صعود است و جالب است که در این شرایط وزارت جهاد کشاورزی به جای توقف صادرات و تنظیم بازار داخلی بحث واردات گوشت را مطرح می کند و شاید حالا آقایان پس از جلب رضایت دلالان صادرات دام حالا به فکر جلب نظر وارد کنندگان گوشت هم افتاده اند و آن هم علاوه بر بازارهای سنتی در بازار جدید روسیه ، باید احسنت و آفرین گفت به این وزارتخانه

    پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.