پرورش مرغ

دلایل اهمیت پرورش مرغ

مرغ یکی از مخلوقات با ارزش خالق یکتا و یکی از موجوداتی است که خوشبختانه تاکنون مطالعات گوناگونی پیرامون حیات آن و رفتار شناسی آن انجام گرفته است.

۱- به عنوان یک منبع درآمدی در مزرعه است، چرا که درصدی از درآمد تولیدات کشاورزی را محصولات حاصل از پرورش طیور شامل می شوند.
۲-به عنوان یک منیع غذایی به مصرف انسان ها می رسد و همچنین تخم مرغ حاصل از پرورش مرغ نیز مصرف بالا و قابل توجهی دارد. (مرغ هنچون گوشت در تهیه بسیاری از غذاها به عنوان منبع پروتئین به کار می رود.

از مرغ به اشکال مختلف در تهیه ی غذاها استفاده می کنند. کباب کردن، پختن و سرخ کردن مرغ، از رایج ترین روش های آماده نمودن مرغ برای مصرف می باشند. امروز نوع دیگر از روشهای پخت مرغ به روش های قبلی اضافه شده و آن هم مرغ ناگتس است که از انواع غذاهایی است که سریع آماده می شوند.
در ۱۶۱ سال قبل از میلاد مسیح، طبق قانون مصرف مرغ هایی که آنها را به روش مخصوصی چاق کرده اند، ممنوع اعلام شد. این مرغ ها را با استفاده از خوراکشان که از نانی بود که در شیر خیس خورده بود چاق می کردند. تصور پرورش دهندگان این مرغ ها این بود که گوشت مرغ با این روش، بسیار لذیذ و خوشمزه خواهد شد.
مردم یونان با استفاده از مرغ پخته، ۱۷ نوع غذای متفاوت که هر کدام سس مخصوص خود را دارند، تهیه می کنند. از اغلب قسمت های مختلف بدن مرغ برای تهیه خوراک های گوناگون استفاده می شود: از سینه، ران، سنگدان، جگر، گردن و دیگر اجزای بدن مرغ غذا تهیه می کنند.
(تخم آن که به تخم مرغ معروف است یکی از مواد غذایی لذیذ محسوب می شود).
۳- گوشت و تخم مرغ و فرآورده های آنها در امور تکنولوژیک و صنعتی کاربرد فراوان دارند. به عنوان مثال از پر مرغ در ساخت مواد غذایی دام و طیور، تولید کود و ابزارهای مختلف به عمل می آید.
۴- کاربرد تحقیقاتی مرغ ها نیز یکی دیگر از مسائلی است که اهمیت این موجودات را برای ما نشان می دهد. به عنوان مثال، جوجه به عنوان ماده مصرفی در آزمایشگاه ها نسبت به موش و خوکچه ی هندی، ارزان تر و قابل دسترس می باشد.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9867
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.