گاو سمینتال

دلایل برتری نژاد گاو سمینتال نسبت به نژادهای دیگر

دلایل زیادی مبنی بر ترجیح گاو سمینتال نسبت به نژادهای دیگر وجود دارد که از جمله آن می‌توان موارد زیر را برشمرد:

سازگار بودن این نژاد با هر اقلیم آب و هوایی تمامی شرایط توسعه کمی و کیفی پرورش این نژاد در مدل‌های صنعتی و آمیخته در روستاها با عوامل محیطی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جوامع محلی روستائی ایران سازگارتر می باشد. مدت بهره‌دهی طولانی‌تر و قابلیت ماندگاری بالا در گله دو منظوره بودن (شیر و گوشت) توانایی گوشت بیشتر در زمان حذف مقاومت در برابر بیماری خصوصاً بیماری‌های گوارشی، ورم پستان، دردهای مفصلی و غیره نسبت به نژاد هلشتاین مقاوم تر است. نیاز آن به مواد کنسانتره‌ای از نژادهای تک منظوره کمتر است.
امکان استفادۀ مطلوب از مواد علوفه‌ای پروتئین‌دار (یونجه و غیره)، خشبی و ضایعات کشاورزی یرای تغذیه این گاو نسبت به گاوهای صنعتی بیشتر است.
نسل دوم دورگ سیمنتال از نظر وزن (تولید گوشت) بهتر از نسل اول دورگ است.
رشد سم بسیار پایین و مقاومت زیاد بافت سم گوساله دهی بالاتر می باشد.
سلامت بیشتر پستان‌ ها وزن شروع پروار ۲۵۵ تا ۲۰۴ کیلوگرم است. وزن در پایان پروار ۴۰۰ تا ۴۱۱ کیلوگرم است.افزایش وزن روزانه ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ گرم در روز است.

گاو سمینتال در مقابل گاوهای بومی برتری‌های چشمگیری از خود نشان داده است. این نژاد به سیلوی ذرت علاقمند است، به‌گونه‌ای که بدون مصرف مواد کنسانتره‌ای، با خوردن سیلوی ذرت و یونجه ۱۸ تا ۲۰ کیلوگرم شیر در روز تولید می‌کند. از آنجائیکه حدود ۷۰ درصد هزینه دامداری صرف تغذیه می‌شود بنابراین سیمنتال بدون نیاز به کنسانتره در یک دوره شیردهی (۳۰۵ روز) حدود ۷۰۰۰ لیتر شیر تولید می‌کند در صورتیکه هلشتاین بدون مصرف کنسانتره قادر به تولید این مقدار شیر نیست. مشخصه گاو سمینتال ممتاز که در اوج توانایی قرار دارد، چشمگیر بودن دستهای قوی و ماهیچه بندی ران و پشت بوده که ضامن سلامت و ثبات آن نیز هست. نماد بارز گاو سمینتال دارا بودن یک ستون و اسکلت محکم و سینه‌هایی است که با جایگیری مناسب، قرار گرفته‌اند.

میزان چربی و پروتئین شیر در هلشتاین به ترتیب ۵/۲ و ۲/۳ درصد می‌باشد. بطوریکه در سیمنتال میزان چربی شیر ۴ درصد و پروتئین آن  ۴۶/۳ درصد می‌باشد که هر چه میزان چربی شیر بیشتر باشد بازار پسندی آن نیز افزایش می‌یابد که این خود برتری گاو سمینتال را نشان می‌دهند.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11056
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.