پرورش گاو

ذخیره سازی صحیح داروهای تزریقی در دام

محلول های تزریقی گوناگون شامل داروها، واکسن ها، هورمون ها و ترکیبات ویتامینی اگر بطور صحیح استفاده شوند، به سلامتی بهتر گله کمک می کنند. نگهداری و یا استفاده نادرست، هزینه بر و خطرناک است.
قبل از درمان حیوانات بیمار، از تشخیص بیماری و انتخاب بهترین دارو مطمئن شوید. از سرنگ های بزرگی که با آنها میتوان چندین دام را پشت سرهم تزریق کرد، استفاده نکنید.
از ترکیب واکسن ها، داروها و آنتی بیوتیک ها استفاده نکنید، مگر اینکه دامپزشک تجویز کره باشد..
داروهای مربوط به گاوهای شیرده و غیر شیرده باید در قفسه های جداگانه نگهداری شوند. بر روی برچسب دارو علاوه بر زمان قطع دارو قبل از مصرف شیر یا ارائه آن به بازار، مشخص شده که این دارو برای گاوهای شیری است. در غیر اینصورت برای گاوهای غیر شیده مورد تایید نیست.
داروها و واکسن ها باید بطور صحیحی ذخیره شوند. چنانچه در جای گرم و یا در معرض نور خورشید قرار گیرند اثرشان را از دست می دهند. در دمای صفر درجه اثرات بیولوژیک برای مدتی طولانی باقی می ماند. مواد بیولوژیک چند درجه زیر دمای انجماد آب، یخ زده و در صورت منجمد شدن، ممکن است اثر خود را از دست بدهند. به طور کلی دمای۱٫۵ تا ۴٫۵ درجه مناسب ترین دامنه برای نگهداری داروها می باشد.
واکسن ها نباید در یک سرنگ ترکیب شوند، مگر اینکه در دستور العمل آمده باشد در صورت تزریق کردن چندین نوع واکسن برای جلوگیری از ترکیب واکسن ها در بدن حیوان، از محل های تزریقی جداگانه ای استفاده کنید. یک واکسن زنده ضعیف شده ،باید قبل از تزریق آماده و ترکیب شود و در جای خشک و دور از نور خورشید نگهداری و طی ۲ ساعت استفاده گردد.
منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7310
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.