رد خبر شیوع آنفلوآنزا در استان البرز

در چند روز اخیر تعدادی از رسانه ها بدون توجه به شرایط بحرانی صنعت مرغداری کشور دست به انتشار شایعه در خصوص ظهور بیماری آنفلوآنزا مرغی در استان البرز زدند. این در حالی بود که برخی مدیران و فعالان صنعت نیز در گفتگو با این رسانه ها بر این شایعات دامن زده و به آن قوت بخشیدند!
در همین خصوص روابط عمومی سازمان دامپزشکی کل کشور طی مصاحبه ای با خبرنگار ITPNews، اعلام کرد: تا کنون هیچ موردی از آنفلوآنزای مرغی در خارج از استان مازندارن گزارش نشده است و به جز این استان سایر استان های کشور پاک هستند.
این روابط عمومی ادامه داد: در حال حاضر بیماری آنفلوانزای مرغی در کل ایران کنترل شده و سازمان دامپزشکی به دنبال آن است که به زودی ایران را از لیست کشورهای آلوده به آنفلوآنزا خارج نماید.
این مقام مسئول در پایان افزود: با توجه به اینکه تا کنون هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های صنعتی دیده نشده و سازمان دامپزشکی با جدیت در حال رصد این بیماری در کشور است، با اطمینان می گوییم جای هیچ نگرانی نیست و مرغدران با رعایت نکات بهداشتی می توانند از بروز بیماری جلوگیری نمایند.

آن چیزی که تردیدی در آن نیست این است که خطر بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران و کشورهای همسایه وجود دارد و هر لحظه در هر زمان و فصلی می تواند در ایران و در هر جای دنیا شدت یابد، اما جای سوال است که مسئولین به اصطلاح دلسوز و متولیان مرغداران که در این چند روز اخیر و بعد از کش و قوسهای فراوان برای کاهش خبری تب داغ ایجاد شده این بیماری آنهم در تعدادی از مرغ های بومی، چرا و به چه علت مجددا و قبل از هرگونه اعلام رسمی سازمان دامپزشکی اقدام به اشاعه این خبر می نمایند.
خبرگزاری های غیر تخصصی صنعت به دنبال سوژه های داغ و چالش برانگیز برای تیتر ها و سایت های خود هستند، این مسئولین و مدیران اتحادیه ها و تعاونی هستند که باید هوشمندانه در پاسخگویی رسانه ها عمل کنند و با پاسخ های صحیح نه دورغی گفته باشند و نه اشتباها در دام جریان سازی معمول رسانه ها بیافتند.
حتی اگر شخص و یا مدیر اتحادیه ای با آزمایش های علمی به این نتیجه رسیده است که این بیماری در فارم مورد نظر ایشان مشاهده شده است، مناسب است تا خبر را به سازمان دامپزشکی منطقه داده تا آنها اقدامات لازم را انجام دهند و خود و شخصا اقدام به ارسال خبر و اشاعه آن ننماید.

 

مرتبط با خبر: درخواست پاک‌سازی نام ایران از کشورهای دارای آنفلوآنزا

با وجود اینکه قیمت تخم‌مرغ در روزهای اخیر به‌دلیل بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان، مازاد تولید و موانع صادراتی رو به کاهش است، اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن برنامه‌ای برای خرید مازاد ندارد.
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن درباره برنامه‌های این اتحادیه برای حوادث پیش‌آمده در بازار تخم‌مرغ گفت: این اتحادیه همچنان مدیریت تولید را در درجه نخست برنامه‌های خود قرار داده است و برای حذف مرغ‌های پایان دوره و رفع موانع صادراتی تخم‌مرغ تلاش می‌کند.
رضا ترکاشوند افزود: از آنجا که در سایت سازمان جهانی بهداشت (OIE) اسم ایران به‌عنوان کشوری که آنفلوآنزای پرندگان در آن مشاهده و آورده شده، لازم است اقدامات لازم برای پاک‌سازی از سوی سازمان دامپزشکی انجام شود تا به‌زودی شاهد پاک بودن این منطقه در فهرست این سازمان باشیم.
وی خاطرنشان کرد: قیمت تخم‌مرغ با توجه به فصل رو به کاهش بود و بروز بیماری آنفلوآنزا باعث کاهش بیشتر آن شد، اما صادرات این محصول می‌توانست راه توازنی باشد برای مازاد تولید که در حال حاضر با محدودیت‌هایی همراه است.
محدودیت‌های صادراتی تخم‌مرغ ۱۰۰ درصدی نیست
مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان مرغ تخم‌گذار میهن با اعلام اینکه محدودیت‌های صادراتی در حال حاضر به‌صورت ۱۰۰ درصدی اجرا نمی‌شود، ادامه داد: متقاضیانی از کشور عراق هستند که تخم‌مرغ سالم ایرانی را از روش‌های مختلف به این کشور صادر می‌کنند.
ترکاشوند تصریح کرد: از نظر این اتحادیه، تخم‌مرغ‌های صنایع مربوطه سالم بوده و هیچ مشکل بهداشتی و بیماری ندارد، اما باید تلاش شود که اسم ایران از بین کشورهای دارای آنفلوآنزا پاک شود تا راه‌های صادراتی بیشتری باز شود.
وی از ادامه خریداری مرغ‌های پایان دوره خبر داد و یادآور شد: تاکنون بیش از یک میلیون قطعه مرغ پایان دوره خریداری شده و همچنان ادامه دارد.
ترکاشوند تأکید کرد: بخشی از مرغ‌های پایان دوره خریداری‌شده در بازار مصرف به فروش رفته است و مشکل خاصی از لحاظ خرید و انبار کردن این مرغ‌ها نداریم.
وی درباره تخم‌مرغ که ممکن است در آینده از لحاظ افزایش تولید بحرانی شود، اظهار داشت: تاکنون برنامه‌ای برای خرید مازاد تخم‌مرغ در دستور کار نیست، زیرا کماکان این محصول از بازار در حال خروج است، هرچند که قیمت آن همچنان پایین است.
گفتنی است، عده‌ای از نمایندگان مجلس در پی بروز بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان در چند روستای استان مازندران، غفلت سازمان دامپزشکی را مهم‌ترین عامل بروز این بیماری معرفی کرده‌اند و می‌گویند هرچند در چند ماه گذشته که کشورهای اطراف همچون ترکیه درگیر بیماری آنفلوآنزای فوق‌حاد پرندگان بودند، باید هوشیاری بیشتری نسبت به راه‌های ورود این بیماری از طریق همسایگان به کشور می‌شد، اما مسئولان این سازمان بارها اعلام کرده‌اند که نظارت‌های بهداشتی در تمامی کشور در حال انجام بوده و پایش‌های دوره‌ای آنفلوآنزا انجام می‌شده است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2302
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.