خبرهای دام و طیور

رهاشدگی ۴۰ ساله صنعت مرغ در کشور

نائب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به اینکه صنعت طیور از ابتدای تشکیل رها شده بود، افزود: مصرف مرغ در ایران کاهش یافته است.
صنعت طیور از سال ۱۳۵۷ در ایران شکل گرفت و در آن سال ها به موضوع نیاز و اعطای مجوز به افرادی که توانایی لازم را داشته باشند توجه لازم نشد. صنعت طیور مازندران عقب ماندگی صنعتی ندارد و توان صادراتی استان بالاست؛ گوشت طیور مازندران در کشور زبان زد و در کشورهای عضو سی.آی.اس شناخته شده است اما عدم ارائه مشوق های صادراتی به مرغداران سبب شده آنها نتوانند موفقیت کامل داشته باشند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه مازندران در تولید جوجه یکروزه رتبه نخست را در کشور دارد، تصریح کرد: ظرفیت تولید سالانه مرغ مازندران ۲۲۰ هزار تن است و اغلب تولیدکنندگان مرغ در سراسر کشور دانش و فنون این صنعت را از مرغداران موفق مازندران آموختند.
وی افزود: در داخل کشور مرغ با وزن بیش از ۲ کیلوگرم مصرف دارد ولی در کشورهای خارجی مصرف مرغ با وزن کمتر از یک کیلو و ۲۰۰ گرم طرفدار دارد به همین خاطر همه تولیدات استان مناسب صادرات نیست. در استان مازندران تقریبا ۲ هزار و ۳۰۰  واحد گوشتی وجود دارد که در هر دوره ۹ تا ۱۰ میلیون جوجه‌ریزی دارند و ۱۵ تا ۲۰ هزار تن گوشت مرغ راهی بازار می کند.نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با اشاره به وجود خط تولید مرغ از قبیل لاین مرغ مادر، گوشتی و اجداد در استان گفت: مرغ لاین در اختیار ۷ کشور دنیا است و مرغ لاین بابلکنار مازندران تنها مرغ لاین خاورمیانه است که متاسفانه اکنون به علت کم‌ توجهی به حاشیه رفته و سودآوری ندارد.
وی با اشاره به اینکه بخش تحقیقات مرغ لاین بابلکنار نسبت به تحقیقات مرغ لاین دنیا ۱۵ سال عقب ماندگی دارد، افزود: در مراکز تحقیقاتی مرغ لاین بررسی می شود تا بتوانند جوجه ای را تولید کنند که مدت زمان مناسب و کمتری برای رشد نیاز داشته باشد و این اقدام بر اساس علم ژنتیک انجام می شود.
میران، وجود هورمون در گوشت مرغ را به علت عدم صرفه اقتصادی رد کرد و افزود: در زمان تخلیه مرغ ناظران بهداشت دام حضور دارند و اگر مرغ آنتی بیوتیک هم مصرف کرده باشد ۴۸ ساعت مرغ را در قرنطینه نگهداری می کنند و اجازه کشتار نمی دهند. مرغی که در فروشگاه ها عرضه می شود دارای پروانه بهداشت و مهر دامپزشکی باشد سالم است، برخی از بیماری هایی که درباره  مصرف گوشت مرغ در بین مردم شایع است ناشی از عدم اطلاع آنان است و اغلب نیز وقتی قیمت مرغ کمی بالا می رود، دست هایی برای کاهش مصرف مردم شایع پراکنی می کنند.
نایب رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه در حال حاضر قیمت مرغ با ۱۰ تا ۱۵ درصد سود ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰ تومان است، تصریح کرد: تولید مرغ در کشور با مصرف تنظیم شده و در دهه محرم با ذخیره پشتیبانی امور دام مرغ مورد نیاز تامین می شود و نیاز به واردات گوشت مرغ وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تاکنون هیچ محموله صادراتی مرغ کشور برگشت نخورده است، افزود: در حال حاضر اکثر بسته های مرغ دارای کد است و می توان تمام مشخصات مرغ را از ابتدای جوجه ریزی تا نوع کامیون حمل آن را در این کد مشاهده کرد.

دستگاه خورد کن یونجه و علوفه
جک بلند کننده گاو